
- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daňové priznanie
- Do kedy musíte podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2024?
Do kedy musíte podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2024?

Kto je povinný podávať daňové priznanie za rok 2024? Kedy nie je potrebné podať daňové priznanie? Sú prípady, keď daňové priznanie nie je potrebné podať, ale predsa sa to „oplatí“? Tieto odpovede nájdete nižšie v článku.
Fyzická osoba je povinná podať daňové priznanie do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ktorým je kalendárny rok.
Daňové priznanie za rok 2024 je fyzická osoba povinná podať v lehote do 31.3.2025. V tejto lehote daňovník je povinný daň aj zaplatiť, aj podať daňové priznanie.
Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov má každá fyzická osoba:
- ktorej príjmy za rok 2024 presiahnu sumu 2 823,24 eura,
- alebo dosiahla daňovú stratu.
Do príjmov fyzických osôb sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý v zahraničí, ak sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, t.j. rezidenta Slovenskej republiky.
Fyzická osoba je povinná podať daňové priznanie aj v prípade, že pozastaví podnikateľskú činnosť, alebo stratí zamestnanie v roku 2024. Je potrebné aj za toto čiastočné obdobie podať daňové priznanie.
Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (t.j. rezidenta SR).
Do sumy celkových zdaniteľných príjmov pre účely povinnosti podať daňové priznanie (2 823,24 eur) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, ak
- vybratím tejto dane je splnená daňová povinnosť, alebo
- daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 (ak sa daňovník rozhodne, že daň vyberanú zrážkou podľa § 43 nebude považovať za preddavok a riadnym vykonaním zrážky dane je daňová povinnosť splnená).
Príklad daňovníka s daňovou povinnosťou pri predaji nehnuteľností
Daňovník okrem zamestnania dosiahol príjem z prevodu nehnuteľností, ktorý nie je oslobodený od dane z príjmov. V akej lehote je povinný podať daňové priznanie?
Riešenie:
Daňové priznanie je povinný podať do 31.3.2025. V tejto lehote je povinný daň aj zaplatiť.
Príklad daňovníka, ktorý vstúpil do konkurzu
Daňovník vstúpil do konkurzu v apríli 2024. Akú povinnosť má, čo sa týka podania daňového priznania?
Riešenie:
Zdaňovacie obdobie fyzickej osoby je vždy kalendárny rok. Výnimku tvorí len úmrtie. Platí to aj pre fyzickú osobu, ktorá v roku 2024 podnikala, a neskôr na ňu v tom roku bol vyhlásený konkurz.
Fyzická osoba je povinná podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2024 v lehote do 31. marca 2025. V tejto lehote je daňovník povinný daň z príjmov aj zaplatiť. V čase od vyhlásenia konkurzu do zrušenia konkurzu však za daňovníka pri správe daní koná správca v konkurznom konaní (v prípade, že ide o konkurz vyhlásený podľa druhej časti zákona o konkurze a reštrukturalizácii).
Daňovník má príjmy len zo zamestnania
Daňovník bol celý rok 2024 zamestnaný a dosiahol len zdaniteľné príjmy zo zamestnania vo výške 16 000 eur. Má tento daňovník povinnosť podať daňové priznanie za rok 2024?
Riešenie:
Nie, ak požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2024. Ak však nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania, je povinný podať daňové priznanie.
Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024
Fyzická osoba si môže lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť. Musí poslať oznámenie najneskôr v lehote, na podanie daňového priznania, najneskôr 31.3.2025. Túto žiadosť o predĺženie je možné podať na tlačive označenom OZN493v24_1 – Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).
Toto predĺženie je možné podať aj priamo miestne príslušnému daňovému úradu:
- elektronicky, ak sa jedná o fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom podľa § 2ods.2 Obchodného zákonníka a je zaregistrovaná pre daň z príjmov podľa § 49a zákona o dani z príjmov,
- v papierovej podobe, všetky ostatné fyzické osoby, ktorým vzniká povinnosť podať daňové priznanie.
Daňové priznanie môže podať osobne na daňovom úrade, alebo poštou. Je potrebné, aby to bolo odoslané na miestne príslušný daňový úrad.
Ak by oznámenie podal na iný, nie miestne príslušný daňový úrad, tak ten daňový úrad, ktorému by toto Oznámenie bolo doručené, je povinný bezodkladne postúpiť príslušnému správcovi dane a upovedomiť toho, kto podanie podal. Ak toto podanie bolo podané v lehote, aj keď na iný miestne príslušný úrad, podanie sa považuje za podané.
Lehota na podanie je najneskôr do 31.3.2025 na miestne príslušný daňový úrad.
Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania:
- môže byť o 3 celé kalendárne mesiace, pre všetkých okrem tých, ktorý sú v konkurze alebo likvidácií.
Daňovník uvedie novú lehotu na podanie daňového priznania. V tejto novej lehote vzniká povinnosť podať daňové priznanie, a daň vypočítaná v daňovom priznaní, je aj splatná. Novou lehotou môže byť 30.4.2025, 31.5.2025, 30.6.2025.
- najviac však o 6 kalendárnych mesiacov, ak súčasťou príjmov sú zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
Daňové priznanie je potrebné podať do 30.9.2025, a dovtedy je daň splatná.
Predĺžiť lehotu si môže aj daňovník v konkurze. Musí túto žiadosť poslať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. Správca vydá k tejto žiadosti rozhodnutie, či áno, alebo nie. Proti tomuto rozhodnutiu sa nedá odvolať.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.