Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dodatočné daňové priznanie k DPH

Dodatočné daňové priznanie k dph
dodatočné daňové priznanie k dph
22. novembra 2017 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Dodatočné daňové priznanie je jedným z troch druhov daňových priznaní. Do termínu na podanie daňového priznania k DPH (do 25. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po zdaňovacom období) sa podáva riadne daňové priznanie. Ak sa do termínu na podanie zistí nejaká nepresnosť alebo chyba, podáva sa opravné daňové priznanie. Na riadne podané daňové priznanie sa neprihliada. Ak však daňovník zistí chybu až po termíne na podanie, má povinnosť podať dodatočné daňové priznanie. Niekedy to je s pokutou, niekedy bez. Všetko závisí od druhu chyby, ktorá sa dodatočným daňovým priznaním opravuje.

Kedy je potrebné podať dodatočné daňové priznanie

Zjednodušene povedané, daňovník musí podať dodatočné daňové priznanie v tej situácii, ak ukrátil štátny rozpočet na dani. Okrem toho podáva dodatočné daňové priznanie aj v prípade uvedenia nesprávnych údajov. Dodatočné daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty je daňový subjekt povinný podať v týchto situáciách:

 • daň má byť vyššia, ako bola uvedená v riadnom daňovom priznaní; daňovník rovnako postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
 • daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie.

Ak daňovník zistí, že daň má byť vyššia alebo nadmerný odpočet nižší, alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako je uvedené v podanom daňovom priznaní, je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Praktické príklady
 • Faktúry prijaté zo zahraničia
 • Oprávnenie podať dodatočné daňové priznanie
 • Vyplnenie dodatočného daňového priznania k DPH
 • Sankcie za podanie dodatočného daňového priznania k DPH

Príklad:

Spoločnosť – mesačný platiteľ DPH podala riadne daňové priznanie za mesiac august v lehote do 25.9.2017. V októbri si účtovník spoločnosti všimol, že do daňového priznania nebola zahrnutá jedna faktúra na výstupe s dátumom dodania 13.8.2017. Táto faktúra mala byť zahrnutá v riadnom daňovom priznaní za august. Spoločnosť je povinná podať dodatočné daňové priznanie za august 2017 v lehote do 30.11.2017 (koniec mesiaca nasledujúceho po zistení).

Faktúry prijaté zo zahraničia

Osobitné postavenie v dodatočnom daňovom priznaní majú faktúry za tovary a služby zo zahraničia. Každý účtovník to dobre pozná. Príde dodávateľská faktúra na službu zo zahraničia s dátumom dodania v mesiaci, za ktoré už bolo odoslané daňové priznanie. V takom prípade neostáva nič iné, len podať dodatočné daňové priznanie. Celková výška dane sa síce nemení, ale keďže ide o dodatočné zdanenie aj na výstupe, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Výhodou v tomto prípade je, že nehrozí žiadna sankcia, keďže štátny rozpočet nebol žiadnym spôsobom ukrátený.

Oprávnenie podať dodatočné daňové priznanie

Oprávnenie podať dodatočné daňové priznanie sa nevyužíva často. Keďže ide o dodatočné zníženie dane, zákon neukladá povinnosť na podanie. A keďže sa faktúry na vstupe dajú posúvať v priebehu roka, podáva sa dodatočné daňové priznanie kvôli zníženiu dane len sporadicky.

Daňový subjekt je oprávnený podať dodatočné daňové priznanie k DPH, ak zistí, že

 • daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší,
 • daňové priznanie neobsahuje správne údaje.

Ak aj sa teda pomýlite napríklad v adrese daňového subjektu, nie ste povinný podať dodatočné daňové priznanie, nakoľko nešlo o chybu týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných plnení.

POZOR:

Dodatočné daňové priznanie k DPH sa podáva aj v prípade, ak daňové priznanie neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov, ktoré nemajú vplyv na zmenu výšky vlastnej daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu (napr. dodané plnenia oslobodené od dane) za príslušné zdaňovacie obdobie.

Vyplnenie dodatočného daňového priznania k DPH

Vyplnenie dodatočného daňového priznania k DPH nie je ničím náročným. Na úvodnej strane sa zaškrtne, že ide o dodatočné daňové priznanie a vyplní sa dátum zistenia skutočnosti na podanie. Inak sa vypĺňajú všetky riadky ako v riadnom. Menia sa tie riadky, v ktorých nastala zmena v dani na vstupe alebo na výstupe. Zmena v daňovej povinnosti sa premietne na záverečných riadkoch 37 a 38. S týmito riadkami niekedy býva problém, aké tam má byť vlastne znamienko.

V riadku 37 sa uvádza rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní:

 • v prípade zvýšenia vlastnej daňovej povinnosti sa použije znamienko (+),
 • v prípade zníženia vlastnej daňovej povinnosti sa použije znamienko (-),
 • v prípade zvýšenia nadmerného odpočtu sa použije znamienko (-),
 • v prípade zníženia nadmerného odpočtu sa použije znamienko (+),
 • v prípade, že z vlastnej daňovej povinnosti sa prechádza do nadmerného odpočtu, použije sa znamienko (-),
 • v prípade, že z nadmerného odpočtu sa prechádza do vlastnej daňovej povinnosti, použije sa znamienko (+).

V riadku 38 sa uvádza suma dane, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech – znamienko (+) alebo na ťarchu – znamienko (-) štátneho rozpočtu.

Sankcie za podanie dodatočného daňového priznania k DPH

Sankcia sa ukladá len v tom prípade, ak sa dodatočným daňovým priznaním k DPH zvyšuje daňová povinnosť alebo znižuje nadmerný odpočet. Ukladá sa vo výške 3 % ročne z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní k DPH a sumou uvedenou v poslednom podanom daňovom priznaní k DPH. Výška sankcie tak závisí od počtu dní, ktoré prešli od termínu na podanie riadneho daňového priznania a skutočného podania dodatočného daňového priznania.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X