Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to amortizácia majetku a vozidla v roku 2023?

amortizácia
amortizácia Foto: Getty images
29. mája 2023 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Určite ste sa už stretli s pojmom amortizácia. Najčastejšie sa v praxi vyskytuje v súvislosti s amortizáciou motorových vozidiel. Ak si nie ste istý významom slovného spojenia amortizácia vozidla, vysvetlíme si viac o tom o čo ide v článku.

Amortizáciu, alebo aj umorovanie, môžeme stručne charakterizovať ako postupné znižovanie hodnoty majetku za určitý čas, ktoré sa dá finančne vyčísliť. Ide teda o postupné prenesenie vstupnej ceny majetku do nákladov. Toto znižovanie hodnoty je spôsobené najmä vplyvom opotrebenia majetku, ako aj jeho starnutím.

Pojem amortizácia sa najčastejšie využíva pri majetku, ktorý bol zaradený do odpisovania alebo v poisťovníctve. Amortizácii podlieha tiež nehmotný majetok s konečnou životnosťou. Účtovná jednotka začne nehmotný majetok amortizovať v momente, keď ho začne využívať. Amortizácia zohľadňuje vývoj budúcich ekonomických úžitkov plynúcich z používania nehmotného majetku. Amortizácia nehmotných aktív je zhodná s odpisovaním hmotných aktív.

Pod amortizáciou môžeme rozumieť tiež úradné umorenie istiny alebo dlhu, postupnú likvidáciu dlhu alebo aj splácanie dlhu pravidelnými splátkami vyššími ako dohodnuté úroky.

Poistenie vozidla a amortizácia

Amortizácia v rámci poistenia vozidla znamená stratu hodnoty vozidla v dôsledku opotrebenia. Hodnota vozidla klesá tak opotrebením, ako aj jeho vekom, preto sa môže stať, že hoci je vaše auto vo výbornom technickom stave, jeho hodnota je oveľa nižšia, ako by ste čakali, najmä kvôli jeho veku v dôsledku amortizácie.

Pokiaľ poisťovňa uplatňuje amortizáciu, znamená to, že plnenie, ktoré vám bude v prípade škodovej udalosti vyplatené, bude ukrátené o opotrebenie vozidla. V prípade poškodenia motorového vozidla vyššieho veku  a horšieho technického stavu, poisťovňa prepláca opravu a výmenu náhradných dielov so započítaním tzv. amortizácie a v prípade škody tak dostanete od poisťovne menej peňazí.

Nie všetky poisťovne však amortizáciu vozidla uplatňujú. Ak poisťovňa neuplatňuje amortizáciu, znamená to, že vám bude škoda vyplatená v plnej výške náhradných dielov. Preto by ste na fakt, či poisťovňa amortizáciu uplatňuje mali prihliadať aj pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia.

V prípade, ak vám niekto poškodí vozidlo, pri výmene starých dielov za nové sa hodnota vášho vozidla zvýši. Poisťovňa, ktorá si uplatňuje amortizáciu, od vás bude žiadať doplatenie sumy, o ktorú sa vaše vozidlo zhodnotilo. Následne poisťovňa odpočíta náklady na opravu od zhodnotenia vozidla a výslednú čiastku budete musieť doplatiť, keďže kvôli amortizácii uhradí poisťovňa náhradný diel iba čiastočne.

Ak poisťovňa amortizáciu neuplatňuje, cenový rozdiel, ktorý vznikne medzi novým náhradným dielom a opotrebením doplatiť nemusíte.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

amortizáciaknow-howknowhowrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odpisovanie majetku

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X