Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Farmafirmy vlani na lekárov vynaložili 16 mil. eur

Farmafirmy vlani na lekárov vynaložili 16 mil. eur
Fotobanka Pixmac
30. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Za uplynulý rok vynaložili členovia Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) na marketing, propagáciu a nepeňažné plnenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dohromady 16 miliónov eur.

 
Najväčšou časťou sa na tejto sume podieľali spoločnosti MSD a Pfizer, každá s približne 2,5 miliónmi eur, či Sanofi group s 2,4 miliónmi eur.
 

Lekári potrebujú vzdelávanie kvôli licenciám

Výkonný riaditeľ SAFS Štefan Mesároš odmieta dezinformáciu, že tieto peniaze slúžia na korumpovanie lekárov napríklad cez takzvanú kongresovú turistiku. „Všetci naši členovia, 17 významných farmaceutických spoločností, sú to nadnárodné spoločnosti, si akékoľvek pochybenie vo svojich aktivitách nemôžu dovoliť. Zákony, ktorými sa tieto nadnárodné spoločnosti spravujú, sú omnoho prísnejšie ako zákony, ktoré sú na Slovensku,“ uviedol Mesároš. 
 
 
Na druhej strane pripomína, že keby farmaceutické spoločnosti tieto financie neposkytli, lekári by nemohli napĺňať právne normy, na základe ktorých majú povinnosť získať na odborných podujatiach potrebný počet kreditov. V prípade, že by to nesplnili, môžu prísť o licenciu. „Tí, ktorí kritizujú vzdelávacie aktivity pre lekárov ako korupciu lekárov, by mali povedať, ako sa slovenskí lekári majú vzdelávať,“ povedal Mesároš. Ako pokračoval, semináre, kongresy a odborné podujatia, ktoré farmafirmy podporujú, sú pre lekárov na Slovensku jedinou šancou, ako si môžu zvyšovať kvalifikáciu. Lekársky stav si podľa neho ako jeden z mála totižto nemôže náklady na vzdelávanie uplatniť napríklad vo forme daňových úľav, ako to je v iných profesiách. 
 

Podpora vzdelávania lekárov je nedoriešená

Na skutočnosť, že zdravotníci majú povinnosť vzdelávať sa, pričom nie je doriešené financovanie takýchto aktivít, upozorňuje aj Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Pripomína, že lekár sa počas piatich rokov musí zúčastniť na viac ako 30 odborných podujatiach, aby nazbieral dostatočný počet kreditov. Jeho vzdelávanie by mal zabezpečiť zamestnávateľ či odborná spoločnosť, peniaze na to však podľa ADL nemajú.
 

Podporujú aj klinické štúdie

„Čo by sa stalo, ak by sa farmaceutické spoločnosti rozhodli napríklad o mesiac, o dva, jednoducho stopnúť podporu vzdelávacích aktivít? A kto bude následne zodpovedný za to, ak na základe nesplnenia zákonných požiadaviek prídu lekári o licencie,“ pýta sa Nataša Hudecová z ADL. Členovia asociácie na vzdelávanie zdravotníkov vynaložili vlani desať miliónov eur. Počas uplynulých troch rokov sa suma vyšplhala na 30 mil. eur, pričom ďalších 50 mil. eur investovali do klinických štúdií. 
 

Zahraničné výlety narážajú na etiku

Aj ADL odmieta, že by financovaním takýchto aktivít uplácala zdravotníkov. Podľa Jaroslava Vasiľa z asociácie spájať workshopy, semináre či kongresy s korupciou je absurdné a zákon v tomto smere je veľmi prísny. „To, že je veľkorysosť farmaceutických spoločností z času na čas zneužívaná, nie je chybou sponzorov, ale morálnou črtou podporovaného účastníka,“ doplnil predseda Etickej komisie farmaceutického priemyslu na Slovensku Pavel Švec. Narážal tak najmä na podujatia organizované v zahraničí. 
 
SAFS sa zároveň ohradila voči dezinterpretácii údajov v minulosti, nakoľko ešte v minulom roku nemali farmafirmy vedomosť o tom, čo majú do povinného hlásenia udávať, uviedli všetky náklady, aj tie, ktoré neboli určené pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Verejnosť tak aj vďaka vyjadreniam minulého vedenia ministerstva, ktoré tieto nepresnosti zneužilo, mohla nadobudnúť dojem, že farmaceutické firmy poskytujú milióny eur priamo lekárom, čo je absolútny nezmysel,“ dodal Mesároš s tým, že zverejňovanie údajov považujú za správny krok smerom k transparentnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X