Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firmy hlásia na prvý kvartál 2016 optimistický nábor ľudí

Firmy hlásia na prvý kvartál 2016 optimistický nábor ľudí
9. decembra 2015 Tlačiť

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú mimoriadne optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v prvých troch mesiacoch budúceho roka očakáva 14 % opýtaných zamestnávateľov a 4 % oslovených firiem ich pokles.

V porovnaní so štvrtým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o tri percentuálne body, medziročne je lepší o sedem percentuálnych bodov. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v januári až marci budúceho roka nepredpokladá 78 % zamestnávateľov.

„Je to veľmi optimistické. Je to spôsobené optimistickou náladou za celý rok 2015,“ uviedla na tlačovej besede generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Podľa nej ide o prekvapivý optimizmus firiem vzhľadom na to, že v prvom kvartáli roka bývajú utlmené sezónne práce.

Najoptimistickejšie náborové plány očakávajú veľké spoločnosti

Zamestnávatelia v ôsmich z desiatich odvetví očakávajú v prvom štvrťroku 2016 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 19 percentuálnych bodov prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať.

Pozitívne vyhliadky sú aj v odvetví dopravy, skladovania a logistiky. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 18 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. Naopak, negatívny výhľad je v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o dva percentuálne body vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať.

Najoptimistickejšie náborové plány na prvý štvrťrok budúceho roka očakávajú veľké spoločnosti s 250 a viac zamestnancami. Nárast počtu zamestnancov predpokladá 31 % veľkých firiem, kým znižovanie stavu pracovnej sily avizuje 9 % veľkých spoločností.

Optimistickí sú však aj zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 249, keďže 12 % z nich chce počet zamestnancov zvýšiť a 4 % firiem plánujú množstvo zamestnancov znižovať. Pozitívny index trhu práce vykázali aj malé spoločnosti s 10 až 49 zamestnancami. V tejto kategórii chce 8 % firiem stav pracovnej sily zvýšiť a 2 % spoločností plánuje počet zamestnancov znížiť. Najmenší optimizmus hlásia firmy s menej ako 10 zamestnancami, keď 9 % z nich avizuje zvýšenie počtu pracovných síl a 4 % ich pokles.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok

Zamestnávatelia sú pri výhľade na prvý kvartál budúceho roka optimistickí vo všetkých regiónoch na Slovensku. Vedie Bratislava, kde je o 13 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.

Na východnom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 12 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. Na západnom Slovensku je o 8 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí chcú zamestnancov prepúšťať. Na strednom Slovensku je percento zamestnávateľov s plánovaným náborom zamestnancov o 4 percentuálne body vyššie, ako percento zamestnávateľov, ktorí hlásia prepúšťanie ľudí.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na prvý kvartál 2016 bola oslovená reprezentatívna vzorka 752 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2016 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“.

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X