Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fond bývania chce dočerpať voľné zdroje z Európskej únie

Fond bývania chce dočerpať voľné zdroje z Európskej únie
Ilustračné foto: SITA
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V prípade celkovej rekonštrukcie bytového domu, ktorá zahŕňa okrem zateplenia aj výmenu vnútorných rozvodov a výťahov, odstránenie systematických porúch, vytvorenie bezbariérového prístupu, môže žiadateľ dostať nulovú úrokovú sadzbu.

Na zatepľovanie budov v mestách sa vlani vyčerpalo 10,98 mil. eur

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) chce využiť voľné zdroje Európskej únie z končiaceho sa programového obdobia 2007 až 2013. Ako členov rady fondu na poslednom zasadnutí informovala generálna riaditeľka ŠFRB Dana Pištová, mala by to umožniť súčasná revízia Regionálneho operačného programu na základe „veľmi úspešného čerpania finančných prostriedkov pilotného projektu Jessica“. Rada ŠFRB zhodnotila činnosť fondu v tomto roku, informoval v utorok hovorca fondu Rastislav Lackovič.

Fond bývania začal poskytovať úvery na zlepšenie energetickej efektívnosti existujúcich budov z európskych peňazí cez projekt Jessica v polovici roka 2013. Na zatepľovanie budov v mestách sa vlani vyčerpalo zo zdrojov EÚ 10,98 mil. eur, čiže 95,2 % z celkovej sumy 11,53 mil. eur. Nevyčerpané prostriedky v objeme 551,8 tis. eur boli presunuté do tohto roku.

Predseda Rady ŠFRB a štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko označil za prínos implementácie nového zákona o fonde bývania zvýšenie motivácie žiadateľov o komplexnú obnovu bytových domov nastavením výpočtu úrokovej sadzby. „Zvýhodňuje žiadateľov, ktorí nerobia iba čiastkové úpravy, ale celkovú rekonštrukciu svojho bytového domu v záujme zvýšenia hodnoty a predĺženia životnosti bytových domov na Slovensku,“ uviedol Palko.

„V prípade celkovej rekonštrukcie bytového domu, ktorá zahŕňa okrem zateplenia aj výmenu vnútorných rozvodov a výťahov, odstránenie systematických porúch, vytvorenie bezbariérového prístupu, môže žiadateľ dostať nulovú úrokovú sadzbu,“ dodal Palko. Cieľom zavedenia elektronického príjmu žiadosti v informačnom systéme fondu je zrovnoprávnenie žiadateľov z celého Slovenska.

Po presune klientskych účtov z komerčných bánk do štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky fond každoročne ušetrí minimálne 500 tis. eur. na bankových poplatkoch. „Ušetrené prostriedky sú použité na podporu rozvoja bývania,“ informoval Lackovič. Klienti fondu dostali informáciu o zostatku na úverovom účte prvý raz v histórii začiatkom tohto roku.

Fond sa v druhom polroku 2014 zameral na kontrolu včas neplatiacich klientov. „Systematickou prácou a nastavením efektívneho spôsobu vymáhania sa podarilo znížiť počet klientov so splátkami v omeškaní v porovnaní s rokom 2013 o viac ako 30 %,“ uviedol hovorca fondu. Z omeškania do štandardného režimu splácania úveru sa tak podarilo dostať 2 860 klientov.

Na internetovom portáli fondu je každý mesiac zverejnených a aktualizovaných vyše 4 600 výpisov z úverových účtov právnických osôb. Automatickú infolinku fondu, na ktorej sa môžu klienti informovať o postupe pri rôznych zmenách počas splácania úveru, za dva mesiace jej prevádzky využilo takmer deväťsto klientov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X