Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kabinet plánuje pre budúci rok deficit 2,83 % HDP

Kabinet plánuje pre budúci rok deficit 2,83 % HDP
Ilustračné foto SITA
10. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Verejná správa na Slovensku, teda štátne úrady, samosprávy a ďalšie subjekty verejnej správy, by mali v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu.
 
Predpokladá to aktualizovaný návrh rozpočtu verejnej správy, ktorý má vo štvrtok schválila vláda.
 

Verejná správa má ušetriť 105 mil. eur

Schodok by tak mal byť mierne nižší, ako sa plánovalo v pôvodnom návrhu rozpočtu z polovice augusta, ktorý hovoril o budúcoročnom deficite na úrovni 2,9 % výkonu ekonomiky. V ďalších rokoch sa predpokladá postupné znižovanie schodku na 2,57 % hrubého domáceho produktu v roku 2015 a 1,5 % o rok neskôr. Tento rok pritom rezort financií očakáva schodok na úrovni 2,98 % výkonu ekonomiky.
 
Ministerstvo financií do aktuálneho znenia návrhu rozpočtu zakomponovalo opatrenia tak na príjmovej, ako aj výdavkovej strane. Zníženie výdavkov o 105 mil. eur má pritom priniesť realizácia druhej etapy reformy verejnej správy ESO zvýšením efektívnosti fungovania verejného sektora. „Zároveň bola v rámci programu ESO realizovaná analýza nehnuteľného majetku štátu a v roku 2014 sa predpokladá dosiahnutie príjmu z predaja nepotrebného majetku v objeme 54 mil. eur,“ konštatuje sa v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. 
 

 
Budúcoročný rozpočet okrem toho počíta aj s efektívnejšou činnosťou podnikov s majetkovou účasťou štátu. To by podľa rezortu financií malo priniesť zvýšenie príjmov z dividend od týchto spoločností v objeme 91 mil. eur. Celkovo sa má spolu s ďalšími opatreniami prijatými na zefektívnenie činnosti verejnej správy v roku 2014 získať 333 mil. eur. 
 
Nové opatrenia pripravil rezort financií aj na strane príjmov. Na jednej strane navrhuje znížiť korporátnu daň z 23 na 22 %, na druhej však chce zaviesť licencie pre obchodné spoločnosti. Tie by mali platiť aj spoločnosti, ktoré vykážu minimálny alebo žiaden zisk. V konečnom dôsledku by mal byť rozpočet po započítaní vplyvov týchto dvoch opatrení v pluse. Na licenciách by totiž mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane. Návrh rozpočtu pritom v nasledujúcich troch rokoch naďalej počíta aj s osobitným odvodom v regulovaných odvetviach, ktorý má do rozpočtu priniesť 78,7 mil. eur. 
 
Súčasťou prijatých opatrení je aj presunutie dividendových príjmov plánovaných na rok 2013 do roku 2014. Podľa ministerstva financií to umožňuje aktuálny odhad vývoja rozpočtu verejnej správy. Aktuálne prognózy pritom zlepšujú rozpočtovú pozíciu aj v budúcom roku. „Septembrová aktualizácia makroekonomickej prognózy a prognózy daňových a odvodových príjmov priniesla zlepšenie fiškálneho rámca o 127 mil. eur v roku 2014, a to najmä prostredníctvom zvýšeného odhadu výberu dane z pridanej hodnoty,“ uvádza sa v materiáli. 
 
Samotná štátna správa by pritom mala v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom na úrovni 3,386 mld. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu sú plánované na úrovni 13,837 mld. eur a výdavky sa rozpočtujú na úrovni 17,223 mld. eur.
 
Samosprávy  s návrhom rozpočtu príliš spokojné nie sú. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Dvonča sú totiž na samosprávy kladené zvýšené nároky, ktoré treba aj zafinancovať. Hovoriť chcú preto napríklad aj o možnosti zmeny systému prerozdeľovania daní z príjmov fyzických osôb. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X