Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Letný oddych manažéra

Častý oddych manažérov a podnikateľov
Fotobanka Pixmac
30. augusta 2011 Tlačiť

„Ako ste tento rok prežili dovolenku?“ Na túto otázku odpovedal partner poradenskej spoločnosti MC Triton takto: „Poďte, pôjdeme si sadnúť von, tam nás nikto nebude obťažovať hlúpymi otázkami,“ predniesol s ľahkou iróniou a vykročil smerom k terase.

Moje obvyklé manažérske leto je plné napätia a nervozity, horúčkovitej aktivity, zadávania úloh a hasenia problémov až do posledných okamihov pred vypuknutím „dovolenky“. Toto bolo zvláštne leto. Manželstvo sa mi rozpadlo, snaha mať aspoň syna na pár dní neuspela a ja som po prvý raz po 15 rokoch trávil dovolenku sám. Pôvodne som chcel zostať doma, chodiť do práce, ale zavolal mi spolužiak. Na rozdiel odo mňa nebol ambiciózny ani ktovieako spoľahlivý či sporiadaný, živil sa rukami i hlavou, striedal zamestnania, nemal chatu, auto, kreditné karty, hypotéku, skrátka všetky tie typické znaky strednej triedy.

 

Je vaša dovolenka naozaj dovolenkou?

„Nechceš ísť so mnou na čunder? Popri Ohři sú krásne miesta ako Františkovy Lázně, úchvatný hrad Loket, rozpadnuté kúpele Kyselka, zakázané Doupovské lesy a za nimi tajuplná obrovská diera po „ekologických“ uhoľných spoločnostiach,“ spýtal sa. Dávno som nebol na takej dovolenke. Zachvátila ma túžba vrátiť sa, znovu pocítiť ako sa spí pod širákom, aká je zavčas rána zima v spacáku, čo je normálny hlad, aké to je byť bez pohodlných spŕch a záchodov. A tak som súhlasil i s jeho podmienkou, že svoj mobil zapnem až na konci. Celý týždeň bol pre mňa ako kedysi dávno zabudnutý svet. Vedľa mňa nebola manželka ani šéf, ktorí ma stále nútili niečo robiť, o niečom premýšľať, ale mlčanlivý kamarát, čo prehodí pár slov za celý deň.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že väčšina manažérov takto intenzívne oddychovať nevie. Obvyklý priebeh dovolenky preťažených manažérov vyzerá takto: v priebehu prvých dvoch dní sa dostavujú schizofrénne stavy. Telo sa snaží „prepnúť“ do odpočinkového módu, hlava rieši dobiehajúce pracovné e-maily a urgentné telefóny. Po ďalších dvoch – troch dňoch sa zdá, že konečne prichádza čas poriadne si oddýchnuť a zabudnúť na všetky príkoria, krízy, hádky, obchodné a mocenské boje. Bohužiaľ často nastupuje stres z vlastnej nenahraditeľnosti: čo všetko „tí moji“ vyvedú a popletú, nedoriešia, zabudnú. Dovolenka sa pomaly končí, nastupuje psychická úľava z nástupu do práce, pretože všetko bude opäť pod kontrolou. Čo si manažéri od dovolenky sľubujú? Časť z nich si berie dovolenku, aby mali čas „na prácu“, ďalší sa dovolenke vyhýbajú pre obavy, že by mohli prísť o prácu, iná skupina manažérov potrebuje aktivitu a ciele aj počas dovolenky a vo vypätí pokračuje naďalej, len v inej oblasti – cestovnej alebo športovej.

 

Manažéri si zvykli na nejaký štandard, ktorého sa neradi vzdávajú aj pri oddychu – mobil, počítač, auto, kvalitné ubytovanie, reštaurácie. S takýmito presvedčeniami je prakticky nemožné vypnúť a načerpať nové sily. Naopak, manažéri, ktorí si dokážu vyčistiť hlavu, sú pre firmy prínosom, nemajú stereotypné správanie, uchovávajú si kreativitu a trpezlivosť, nepotrebujú koncentrovať moc ani direktívne riadiť. Viem, že ich produktivita môže byť až dvojnásobne vyššia ako výkonnosť ich kolegov. Venujte preto aspoň týždeň v roku sami sebe, dodáva autor príbehu.

 

Zdroj: Spracované podľa Forbes, júl 2011, str. 32-33, ISSN: 1338-2527

lm

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X