Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti je v SR najvyššia od mája 2004

Miera nezamestnanosti je v SR najvyššia od mája 2004
Ilustračné foto SITA/AP
20. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v novembri tohto roka medzimesačne vzrástla o 0,25 percentuálneho bodu na 13,94 %.

 
Nezamestnanosť tak bola na konci minulého mesiaca najvyššia od mája 2004, kedy dosiahla 14,47 %.
 

Nezamestnanosť má ešte ďalej rásť

Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 0,61 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 376 638 osôb. Medzimesačne sa tak zvýšil o 6 772 osôb a medziročne vzrástol o 20 982 osôb. 
 
 
Ako uviedol analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, novembrová nezamestnanosť rozhodne ešte nie je vrcholom nezamestnanosti na Slovensku. „Nezamestnanosť tradične rastie s koncom roka a vrcholí v januári, kedy objem stavebných prác klesá na minimum, rovnako ako v poľnohospodárstve. Navyše, po Vianociach už nie je potrebné toľko brigádnikov na výpomoc pri doručovaní zásielok, ich balenie alebo v obchodoch,“ tvrdí. Dlhodobo najviac uchádzačov o zamestnanie je podľa analytika s učňovským vzdelaním bez maturity, ktorí tvoria zhruba tretinu všetkých uchádzačov. Relatívne veľkú skupinu však tvoria aj uchádzači, ktorí majú vysokoškolské alebo vyššie odborné vzdelanie. „Tých je medzi uchádzačmi o prácu takmer desatina,“ dodal Kozub. 
 
Miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne vzrástla v takmer všetkých krajoch na Slovensku. Len v Bratislavskom kraji sa miera nezamestnanosti udržala na októbrovej úrovni 5,64 %. Najvýraznejší medzimesačný nárast miery nezamestnanosti, o 0,42 percentuálneho bodu na 20,01 %, vykázal Prešovský kraj. Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti dosiahol ešte Banskobystrický kraj s 19,99 % a Košický kraj s 18,99 %. 
 
Na okresnej úrovni v novembri tohto roka pokles miery nezamestnanosti nastal v 12 okresoch, v 66 okresoch bol zaznamenaný nárast miery evidovanej nezamestnanosti a v jednom okrese miera nezamestnanosti zostala úrovni októbra tohto roka. „Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (34,65 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I, a to 4,15 %,“ informuje ústredie práce.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X