Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v 3. štvrťroku vzrástla na 14,1 %

Miera nezamestnanosti v 3. štvrťroku vzrástla na 14,1 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najviac nezamestnanýcj je vo veku 25 až 34 rokov

Miera nezamestnanosti na Slovensku v treťom štvrťroku tohto roka medziročne vzrástla o 0,4 percentuálneho bodu na 14,1 %. Počet nezamestnaných osôb sa za júl až september tohto roka oproti tretiemu štvrťroku vlaňajška zvýšil o 2,9 %, resp. o 10,7 tis. na 382 tis. osôb. U mužov sa miera nezamestnanosti v treťom kvartáli zvýšila o 0,7 bodu na 13,7 %, u žien zostala na úrovni 14,5 %.
 

 
Pri porovnaní tretieho štvrťroku oproti druhému štvrťroku tohto roka vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 2 tis. (o 0,5 %) na 389,1 tis. osôb. V prvom až treťom štvrťroku nezamestnanosť medziročne vzrástla o 3,4 % na 385,8 tis. osôb a miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
 

Problémom sú predovšetkým nezamestnaní viac ako dva roky

Najvyšší podiel na trhu práce (66,3 %) tvorili dlhodobo nezamestnaní, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. V porovnaní s tretím štvrťrokom 2012 sa ich počet zvýšil o 7 % na 253,4 tis. osôb. Problémom boli predovšetkým osoby, ktoré boli nezamestnané viac ako dva roky. Ich počet vzrástol o 13 % pri 73,7 % podiele na celkovej dlhodobej nezamestnanosti. Najpočetnejšou vekovou skupinou nezamestnaných s počtom 116,4 tis. a podielom 30,5 % bola skupina osôb vo veku 25 až 34 rokov. Najväčší medziročný prírastok nezamestnaných bol vo vekovej kategórii 50 až 54 ročných (12,7 %).
 

Najviac sa zvýšil počet nezamestnaných mužov vo veku 25 až 34 rokov

Úbytok nezamestnaných bol len vo vekovej skupine 15 až 24 rokov o 6,4 % a u osôb v kategórii 55 až 59 rokov o 2,8 %. Z hľadiska veku a pohlavia sa najviac o 12,3 tis. zvýšil počet nezamestnaných mužov vo veku 25 až 34 rokov. 
 
Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac nezamestnaných osôb naposledy pracovalo v priemysle (23,2 %). Najvyšší prírastok počtu nezamestnaných bol v odvetviach priemysel 9,3 tis. a obchod 6,1 tis. osôb. Najviac klesol počet nezamestnaných v administratívnych službách o 3,1 tis. osôb. 
 

Vedie Košický kraj

Počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol vo väčšine krajov v rozsahu od 0,8 % (Žilinský kraj) do 12,4 % (Trnavský kraj). Nezamestnanosť klesla len v Košickom kraji (o 3,5 %). Na celkovom počte nezamestnaných v SR sa v najväčšej miere podieľali Košický (18,9 %) a Prešovský kraj (18,8 %).
 
Zároveň tieto dva kraje spolu s Banskobystrickým krajom vykázali aj najvyššiu úroveň miery nezamestnanosti (Košický 18,9 %, Banskobystrický 18,5 % a Prešovský 18,2 %). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila vo väčšine krajov, najviac v Trnavskom kraji (o 1,3 percentuálneho bodu).
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X