Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR bola za tri kvartály 13,4 %

Miera nezamestnanosti v SR bola za tri kvartály 13,4 %
Ilustračné foto: SITA
5. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Oproti druhému štvrťroku 2014 sa sezónne očistená nezamestnanosť znížila o 6,9 tis. (o 1,9 %) na 357,4 tis. osôb. 

Pokles nezamestnanosti ovplyvnila najmä dlhodobá nezamestnanosť

Miera nezamestnanosti na Slovensku v prvých troch kvartáloch tohto roka medziročne klesla o 0,8 percentuálneho bodu (p.b.) na 13,4 %. Počet nezamestnaných sa za január až jún medziročne znížil o 5,8 % na 363,3 tis. osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

V treťom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška nezamestnanosť klesla o 8,2 % na 350,6 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa znížila o 1,2 p.b. na 12,9 %. U mužov klesla o 1,4 p. b. na 12,3 % a u žien o 0,9 p. b. na 13,6 %. Oproti druhému štvrťroku 2014 sa sezónne očistená nezamestnanosť znížila o 6,9 tis. (o 1,9 %) na 357,4 tis. osôb. 

Ako konštatuje ŠÚ SR, pokles nezamestnanosti ovplyvnila najmä dlhodobá nezamestnanosť, konkrétne skupina osôb, ktorá je bez práce dlhšie ako dva roky. Ich počet sa medziročne znížil o 20,1 tis. na 166,6 tisíc. Podiel tejto kategórie nezamestnaných na celkovej nezamestnanosti tvoril 47,5 %, čo bolo o 1,4 p. b. menej ako v treťom štvrťroku minulého roka.

Výsledná dlhodobá nezamestnanosť vrátane osôb, ktoré sú bez práce jeden až dva roky, predstavovala 65,7 %, čo sú dve tretiny všetkých nezamestnaných.

Nezamestnanosť klesla aj v ostatných kategóriách, vyššia bola len v kategórií nezamestnaných do jedného mesiaca, a to o 7,7 %. V úhrne sa krátkodobá nezamestnanosť znížila o 8,4 tis. na 120,2 tis. osôb. 

Pracovnú skúsenosť nemalo 27,1 % nezamestnaných osôb

Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac ľudí naposledy pracovalo v priemysle (19,1 %). V tomto odvetví sa nezamestnanosť znížila o 21,6 tis. osôb. Najvyšší rast bol zaznamenaný v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 1,9 tis. osôb. 

Najviac ľudí bez práce bolo v Prešovskom, celkovo 69,6 tis. a Košickom kraji 58 tisíc. V poslednom spomínanom kraji relatívne najviac klesla nezamestnanosť, a to o 19,6 %. Pokles evidujú vo väčšine krajov, výnimkou bol len Trnavský, kde vzrástla o 1,2 %.

Najvyššia regionálna miera nezamestnanosti až 17,5 % bola v Prešovskom kraji. Miera nezamestnanosti sa znížila vo väčšine krajov, najvýraznejšie v Košickom kraji o 3,5 p. b. Nezmenená zostala v Trnavskom kraji. 

Vláda rezignovala na medzinárodnú konkurencieschopnosť Slovenska

Pre výraznejšie oživenie trhu práce je podľa generálneho riaditeľa personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboša Sirotu potrebné zlepšovať medzinárodnú konkurencieschopnosť Slovenska. „Napriek tomu, že Slovensko klesá vo všetkých relevantných rebríčkoch, ktoré konkurencieschopnosť krajín porovnávajú, vláda na túto oblasť rezignovala,“ konštatoval Sirota. Podotýka, že len desať najdôležitejších zákonov ukladá firmám na Slovensku približne 1 700 regulačných povinností.

Za problematický faktor označil aj školstvo, očakáva totiž vysokú mieru nezamestnanosti mladých ľudí, pričom firmy budú mať problém obsadiť mnohé pozície. Chýbať podľa neho budú špecialisti s technickým zameraním či CNC obrábači kovov a zvárači, naopak prebytok absolventov bude v odboroch ako sociálna práca, pedagogika či filozofia. Ako tvrdí, ak sa nebudú riešiť tieto dva zásadné problémy, je nereálne, aby sa nezamestnanosť priblížila k 10 percentám.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X