Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na diaľnice a rýchlocesty išlo tento rok 809 miliónov eur

Na diaľnice a rýchlocesty išlo tento rok 809 miliónov eur
27. decembra 2015 Tlačiť

Na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest v tomto roku smerovalo zo štátneho rozpočtu 258,5 mil. eur a z Operačného programu Doprava 2007 – 2013 (OPD) takmer 551,2 mil. eur, z toho zo zdrojov Európskej únie 468,5 mil. eur.

„Je to takmer polovica všetkých vyčerpaných financií z OPD v roku 2015. V ňom bolo do užívania odovzdaných 56 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Na modernizáciu a rekonštrukciu ciest I. triedy išlo v tomto roku zo štátneho rozpočtu 21,8 mil. eur a z OPD 288,2 mil. eur, z toho z prostriedkov EÚ 244,9 mil. eur. „V roku 2015 bolo zo zdrojov OPD zmodernizovaných a opravených 213 km ciest I. triedy,“ uviedol Kóňa.

Rok bol podľa ministerstva náročný

V rámci investičných projektov železničnej infraštruktúry bolo z OPD v súčasnom roku použitých 149,3 mil. eur, z toho z rozpočtu EÚ 126,9 mil. eur, a zo štátneho rozpočtu 115,7 mil. eur. Celkový nárast vyčerpaných zdrojov tohto operačného programu podľa rezortného hovorcu dosiahol tento rok rekordnú výšku 1,54 mld. eur, z čoho európske peniaze predstavovali 1,31 mld. eur.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že tento rok bol veľmi náročný, keďže finišovali nielen s čerpaním peňazí z OPD, ale zároveň pripravovali aj nový Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. V rámci neho bude možné prvýkrát využiť eurofondy na financovanie rozvoja vodnej dopravy.

„Práve fakt, že ministerstvo dopravy vyčerpá na 100 % finančné prostriedky OPD, považujeme za najdôležitejší moment práve končiaceho sa roka. Vodičom pribudlo viac ako 56 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest a úspešne sme zvládli aj rozsiahly projekt modernizácie ciest I. triedy,“ uviedol Kóňa.

Železnice stáli pred výzvou

Železnice v tomto roku podľa rezortu dopravy stáli pred výzvou zvládnuť zvýšený záujem o tento druh ekologickej dopravy v súvislosti s bezplatnou prepravou sociálne ohrozených skupín obyvateľstva. Ministerstvo tvrdí, že sa im to aj podarilo.

„Štatistika o počte cestujúcich hovorí jasne, vzrástol o 21 %. V tomto roku sa darilo aj cestovnému ruchu a prvé tri štvrťroky vykazujú rekordné čísla. V prípade rozvoja bývania sme vytvorili prostredie na financovanie tohto účelu aj z prostriedkov európskych fondov – Jessica prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania,“ zbilancoval Kóňa.

Významné je podľa neho aj vytvorenie nového dotačného titulu, a to zatepľovanie rodinných domov, to sa plnom rozsahu začne v budúcom roku.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X