Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na plnú prémiu k stavebnému sporeniu treba nasporiť viac

Na plnú prémiu k stavebnému sporeniu treba nasporiť viac
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rozdiel vo výške optimálneho ročného vkladu znamená nasporiť v roku 2014 mesačne o zhruba 17 eur viac než v roku 2013, teda cez 65 eur mesačne. 

Priemerný mesačný vklad stavebného sporiteľa sa pohybuje okolo 50 eur

Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostane aj v roku 2014 zachovaná na 66,39 eura. Avšak nárok na ňu bude mať zrejme menej ľudí, keďže budú musieť nasporiť vyšší ročný vklad. Na získanie plnej prémie bude sporiteľ potrebovať 781,06 eura, kým v roku 2013 to bolo 577,30 eura. Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 8,5 % z ročného vkladu, v roku 2013 to bolo 11,5 %.
 

 
Rozdiel vo výške optimálneho ročného vkladu znamená nasporiť v roku 2014 mesačne o zhruba 17 eur viac než v roku 2013, teda cez 65 eur mesačne. Podľa Wüstenrot stavebnej sporiteľne je aj napriek tomu pozitívne to, že maximálna suma štátnej prémie zostáva zachovaná. Podľa ČSOB stavebnej sporiteľne by záujem o stavebné sporenie nemal poklesnúť. „Zvýšenie požadovaného vkladu na získanie plnej výšky štátnej prémie bude pre niektorých sporiteľov z nižších príjmových skupín náročné. Na druhej strane bonitnejší sporitelia prispejú do fondu sporenia vyššími vkladmi, aby svoje vklady zhodnotili čo najvýhodnejšie,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. 
 
Podľa Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) je potrebné zdôrazniť, že ani v roku 2013 polovica stavebných sporiteľov nezíska maximálnu štátnu prémiu. Tendencia správania sa sporiteľov pri vkladaní svojich peňazí na účet stavebného sporenia sa podľa vyjadrení PSS príliš nemení. „Stavební sporitelia patria do nízkopríjmovej prípadne strednej príjmovej skupiny, preto sa priemerný mesačný vklad stavebného sporiteľa pohybuje okolo 50 eur. Z príjmovej situácie slovenských rodín logicky vyplýva, že percentuálna výška štátnej prémie nedokáže u výraznej časti sporiteľov zmeniť ich schopnosť ukladať priemerne mesačne určitý objem vkladov závislý od ich príjmu. Tento trend očakávame aj naďalej,“ uviedla PSS. 
 

 
Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X