Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najväčší hráči v SR nenašli spoločnú reč v projekte ropovodu do Rakúska

Najväčší hráči v SR nenašli spoločnú reč v projekte ropovodu do Rakúska
Ilustračné foto SITA/AP
23. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Firmy Transpetrol a Slovnaft stále nenašli spoločnú reč v otázke pripravovaného projektu výstavby ropovodu z Bratislavy do Rakúska.
 
Kým bratislavská rafinéria si myslí, že nejde o strategický projekt pre Slovensko, prepravca ropy si myslí úplný opak. „Nejde o strategický projekt, pretože iba minimálne navyšuje prepravu ropy cez Slovensko,“ odpovedal na otázku agentúry SITA predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi. „Nie úplne súhlasím. Samotná Európska komisia zaradila projekt medzi strategický,“ oponoval predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.
 

Slovnaftu chýbajú ekonomické prepočty

Šéfovi Slovnaftu sa nepozdáva ani ekonomická výhodnosť celého projektu ropovodného prepojenia Bratislavy s rakúskym Schwechatom. Világi tvrdí, že žiadne ekonomické prepočty ani neexistujú.
 
„Je to projekt, ktorý nemá ekonomické prepočty. Chceme ich vidieť ako jeden z najväčších klientov Transpetrolu. Kým nevidíme čísla, malo by sa na tento projekt míňať čo najmenej,“ konštatoval Világi, pričom zdôraznil, že rakúska strana by mala na tomto projekte v prípade jeho realizácie finančne participovať viac ako slovenská.
 

 
Ani s týmto tvrdením nesúhlasil šéf Transpetrolu. “Ak by tam nemala byť garantovaná výnosnosť, ktorá je potvrdená viacerými dokumentmi, nemalo by pre nás význam stavať ropovod pre nejaký iný účel. Snažíme sa postupovať racionálne. Musí byť projekt návratný,“ zdôraznil Krivosudský. 
 

Trasa ropovodu je stále nejasná

Ako potvrdil Krivosudský, na projekte sa stále pracuje. Do konca tohto roka sa majú pripraviť potrebné dokumenty, ktoré zabezpečia realizáciu projektu. Známa by mala byť aj trasa, kadiaľ nový ropovod povedie. Práve možné trasy ropovodného prepojenia vyvolávajú v súčasnosti veľkú diskusiu, tak na strane ochranárov, ako aj na strane laickej verejnosti.
 
Ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 140 mil. eur. Na financovaní projektu sa majú podieľať obe spomínané spoločnosti. 
 

Obchod Slovnaftu aj Transpetrolu inak funguje

Aj napriek rozdielnym názorom v spomínanom projekte našli obe spoločnosti spoločnú reč v iných otázkach. Ostatný piatok napríklad firmy podpísali dvojročnú zmluvu o dodávkach ropy. Transpetrol na základe kontraktu za 50 mil. eur dodá bratislavskej rafinérii 12 mil. ton ropy. Zmluva obsahuje aj opčné právo umožňujúce jej predĺženie na roky 2015 a 2016. 
 

Firmy už spolupracujú na ropovode Adria

Transpetrol a Slovnaft spolupracujú taktiež na rekonštrukcii a modernizácii úseku ropovodu Adria medzi Slovenskom a Maďarskom. Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy dosiahnu zhruba 65 mil. eur, z toho 60 mil. eur bude potrebných preinvestovať na maďarskej strane.
 
Trasa ropovodu meria zhruba 130 kilometrov, z čoho zhruba 120 kilometrov prechádza územím Maďarska a približne 10 kilometrov na území Slovenska. Kapacita ropovodu bude po modernizácii zvýšená na 6 mil. ton ročne. Súčasne trasa ropovodu pomocou využitia špeciálneho prípravku, ktorý uľahčuje tok ropy, umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 mil. ton pre potreby rafinérií v Česku. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X