Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh bankovej novely nie je podľa NBS diskriminačný

Návrh bankovej novely nie je podľa NBS diskriminačný
Národná banka SLovenska. Foto: SITA
25. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Návrh novely zákona o bankách, ktorý zakazuje pobočkám poskytovať osobitné hypotekárne úvery, nepovažuje Národná banka Slovenska za diskriminačný.
Reagovala tak na minulotýždňové vyjadrenia Slovenskej bankovej asociácie.
 
Osobitné hypotekárne úvery v súčasnosti na Slovensku neposkytuje podľa centrálnej banky žiadna pobočka zahraničnej banky. Na trhu bývania môže podľa národnej banky konkurovať inými úvermi na bývanie, pričom osobitné hypotekárne úvery tvoria len 30 % úverov na bývanie.
 

Pobočky zahraničných bánk deformujú konkurenciu, tvrdí NBS

Poskytovanie osobitných hypotekárnych úverov pobočkami zahraničných bánk je aj v súčasnosti spojené s určitými obmedzeniami, čoho dôsledkom je, že ani jedna pobočka zahraničnej banky o takéto povolenie ani nepožiadala. Pobočky zahraničných bánk majú zvýhodnené postavenie vo viacerých iných oblastiach. Na rozdiel od domácich bánk a dcérskych spoločností zahraničných bánk nemusia na Slovensku podľa centrálnej banky investovať žiadny vlastný kapitál. Takýto model, bez potreby investovania kapitálu na Slovensku a využívania možnosti získať pre klienta pobočky prostriedky zo štátneho rozpočtu SR, považuje NBS za nevyvážený a deformujúci konkurenčné prostredie. 
 
 

Novela má priniesť vyššiu ochranu spotrebiteľa

Podľa centrálnej banky je navrhovaná novela zákona v záujme zabezpečenia a zachovania ochrany spotrebiteľa. Ak by sa takáto zmena neprijala, pre klienta by mohli nastať podľa NBS výrazné komplikácie, a to najmä pri uzatváraní zmlúv a vymáhaní nárokov zo zmlúv. „Upozorňujeme tiež na riziko, že zmluvy nemusia byť uzavreté podľa slovenského práva a vymáhateľné na Slovensku,“ uvádza sa v stanovisku NBS. Zároveň vníma aj ďalšie významné riziká pre klienta, najmä pri transformácii dcérskych spoločností zahraničných bánk na pobočky zahraničných bánk. V prípade zlyhania banky, ktorá na Slovensku pôsobí formou pobočky, môže pre klientov nastať dodatočná komplikácia spojená s výplatou nedostupných vkladov. 
 

Pobočky vraj prinášajú riziká

Okrem uvedených rizík má transformácia dcérskych spoločností na pobočky negatívny dopad aj na finančnú stabilitu. Pobočky nemajú právnu subjektivitu a nedisponujú žiadnym vlastným kapitálom. Dôsledkom je podľa národnej banky automatický a okamžitý prenos všetkých rizík bankovej skupiny na jej pobočku. Takéto riziko Národná banka Slovenska nemôže ani zmierniť, ani ovplyvniť. Transformáciou dcérskych spoločností na pobočky sa vytvorí priestor na presun kapitálu a likvidných aktív do materských spoločností, čo môže narušiť súčasnú priaznivú finančnú situáciu slovenského bankového sektora. 
 
Vláda v stredu schválila novelu zákona o bankách, ktorá okrem iného navrhuje vypustiť zo zákona vykonávanie osobitných hypotekárnych obchodov pobočkami zahraničných bánk, vzhľadom na špecifický charakter týchto obchodov. V prípade, že banka, ktorá poskytuje osobitné hypotekárne obchody, ukončí svoju činnosť a pretransformuje sa na pobočku zahraničnej banky, čím jej pohľadávky a záväzky prevezme nástupnícka zahraničná banka, nároky klientov z hypotekárnych obchodov zostávajú až do vysporiadania týchto obchodov zachované. No nové hypotekárne obchody by už pobočka nemala vykonávať. Transformáciu na pobočku zahraničnej banky plánuje napríklad UniCredit Bank Slovakia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X