Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh zákona o ŠFRB podporuje najmä nájomné bývanie

Návrh zákona o ŠFRB podporuje najmä nájomné bývanie
Ilustračné foto SITA
15. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Hlavnými cieľmi vládneho návrhu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý v stredu schválil parlament, je podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja podporiť rozvoj nájomného bývania a zefektívniť existujúci systém podpory.
 
Zákon po prvýkrát umožní získať výhodné úvery na výstavbu nájomných bytov aj súkromným subjektom.
 

Podporu v bývaní získajú najmä mladí

Návrh nového zákona o ŠFRB by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014. Cieľom je efektívne podporiť tie mladé rodiny, ktoré si zabezpečujú svoje bývanie. Podporu môžu získať mladí manželia vo veku do 35 rokov, ale aj tí, ktorí sa starajú o maloleté dieťa, alebo domácnosti, ktorých členom je ťažko zdravotne postihnutý občan. Zvýhodnenie môžu získať aj odchovanci z detských domovov. 
 

 
Návrh zákona má zároveň motivovať vlastníkov bytových domov k ich komplexnej obnove. Zvýhodnený úver už nebude možné získať iba na zateplenie, ale aj na rekonštrukciu technických zariadení, napríklad rozvodov vody, plynu a elektriny alebo výťahov. V rámci získaných úverov so zvýhodnenými úrokovými sadzbami sa budú môcť financovať aj úpravy, ktoré umožnia bezbariérový pohyb. Novinkou je aj to, že na projekty budú smerovať aj prostriedky Európskej únie. Na projekty, ktoré podporí ŠFRB, je v tomto roku vyčlenených celkovo 165 mil. eur, čo je o 15 % viac ako v minulom roku. Zo štátneho rozpočtu je na podporu bývania určených ročne 54,9 mil. eur. 
 

Priama dotácia bude vyššia

Podmienkou získania výhodného štátneho úveru bude, aby novopostavená budova ponúkala sociálne nájomné byty minimálne 30 rokov. Zákon tiež umožní, aby výhodný úver žiadali aj neziskové organizácie založené s väčšinovým podielom samosprávy. Ďalšou novinkou je, že sa zvýši priama dotácia na obstaranie nájomných bytov pre samosprávy, a to na 30 % až 40 %. Doteraz bola táto podpora o desať percentuálnych bodov nižšia. 
 

Najvyšší úver bude 55 tisíc eur na byt

Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo návrh vyhlášky o podrobnostiach o výške poskytovanej podpory zo ŠFRB, o všeobecných podmienkach poskytnutia podpory a o obsahu žiadosti a forme jej predkladania. Účinnosť má nadobudnúť spolu s návrhom zákona 1. januára 2014. Úver na obstaranie bytu môže byť pre manželov vo výške 80 % obstarávacej ceny, najviac 55 tis. eur na byt, najdlhšie na 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 2 %. Pre fyzickú osobu, ktorá má ťažké zdravotné postihnutie a žije v spoločnej domácnosti aspoň rok, alebo ide o odchovanca do 35 rokov, resp. odchovanca s dieťaťom do troch alebo päť rokov, môže podpora na obstaranie bytu dosiahnuť 100 % ceny, ale najviac 60 tis. eur na byt a najdlhšie na 40 rokov s ročným úrokom 1 %. 
 
Na obstaranie nájomného bytu môžu obce alebo samosprávne kraje a právnické osoby dostať úver vo výške 80 % ceny, najviac 60 tis. eur na byt a najdlhšie na 40, resp. 30 rokov s ročným úrokom 1 %. Na modernizáciu bytových domov budú môcť žiadatelia získať úver vo výške 80 %, 70 % a 50 % ceny, najviac 100 eur, 70 eur a 60 eur na štvorcový meter podlahovej plochy bytu a najdlhšie na 20 rokov s ročným úrokom 1 %, 2 % a 4 %. 
 

Konkrétne podmienky

Na odstránenie systémovej poruchy bytového domu môže byť úver vo výške 80 % ceny, najviac 70 eur na štvorcový meter podlahovej plochy bytu a najdlhšie na 20 rokov s úrokom 1 %. Úrok na zateplenie bytovej budovy môže byť vo výške 50 % ceny, najviac 30 eur na štvorcový meter zatepľovanej plochy pri rodinnom dome a 50 eur pri bytovom dome a najdlhšie na 20 rokov s úrokom 3 %. 
 
Na výstavbu zariadenia sociálnych služieb môže žiadateľ dostať úver vo výške 80 % ceny, najviac 560 eur na štvorcový meter plochy obytných miestností, ich príslušenstva a spoločných priestorov a najdlhšie na 20 rokov s úrokom 2 %. Na zateplenie zariadenia sociálnych služieb môže byť podpora vo výške 50 % ceny, najviac 50 eur na štvorcový meter zatepľovanej plochy a najdlhšie na 20 rokov s úrokom 3 %. Na modernizáciu zariadenia sociálnych služieb môže úver dosiahnuť 80 % ceny, najviac 420 eur na štvorcový meter podlahovej plochy priestorov a najdlhšie na 20 rokov s úrokom 2 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X