Nebojte sa povedať „nie“
Nevedieť povedať „nie“ je najväčším zlodejom času v bežnom pracovnom živote. Ak sa o požiadavky a potreby iných staráte až príliš ochotne, na tie vaše vlastné vám už neostane čas. Výsledok? Dodatočne ste mrzutý sám na seba. Máme pre vás 4 tromfy , ako v správnom čase povedať “nie”.
Ak sa naučíte hovoriť „nie“ získate
Čas pre seba a svoje úlohy:…konečne budete môcť dodržiavať bez zhonu aj vlastné termíny
Priestor na plánovanie:…získate priestor na zváženie vašich ďalších krokov a vyjednávanie. Budete môcť pracovať na vlastnom úspechu, nie na úspechu niekoho iného.
Sebavedomie:…vyhnite sa vlastnej neschopnosti povedať nie. Obídete tak vlastné zlyhanie. Nabudúce vám už nebude chýbať správna odvaha, odmietnuť neoprávnené nároky. Tým, že prelomíte tento čertovský kruh, získate nielen čas, ale aj sebavedomie.
Ozajstných priateľov:…cenia si vás ostatní ako osobnosť alebo oceňujú viac vašu ochotu byť im stále k dispozícii? To, kto vás skutočne rešpektuje a na koho sa môžete spoľahnúť, zistíte až v krízových situáciách. Možno ostanete sklamaný.
7 spôsobov, ako povedať takticky a šarmantne „nie“
Takto poviete “nie” bez toho, aby ste niekoho urazili.
- „práve teraz sa mi to nehodí“Pomocou spomenutej prázdnej formulky upokojíte všetkých otravných kolegov. Na vás kladenú požiadavku ňou odsuniete do budúcna, čím „otrava“ na čas upustí od svojich prosieb. Ak by na nej protivník trval naďalej, zasaďte ďalšiu prázdnu formulku: „Obávam sa, že to teraz nemôžem povedať/urobiť….“ a podobne.
- „ rád o tom popremýšľam“Alebo ešte precíznejšie: „Nechaj ma o tom popremýšľať. Do hodiny sa ti ozvem“. O hodinu neskôr zavolajte a povedzte zdvorilo a zreteľne “nie”. To, že ste si nechali čas na rozmyslenie a hodnoverne ste zavolali naspäť, urobia vašu výpoveď omnoho prívetivejšiu.
- „to je skutočne lákavá ponuka!“Oceňte prosbu adresovanú na vás prinajmenšom s rešpektom. Potom však ozrejmite, že vašu energiu a čas pohltí iný projekt, na ktorom aktuálne pracujete. Preto ste žiaľ nútený túto „lákavú ponuku“ odmietnuť. Nevysvetľujte pritom, čo je to „ostatné“ a prečo je to pre vás dôležitejšie. Neriskujte námietky, výhrady, protirečenia protivníka. Mohlo by dokonca dôjsť až ku konfliktu s danou osobou. A to nechcete, či?
- „veľmi si ťa cením!“Keď prijmete požiadavku, aby ste pre toho druhého čosi vykonali, preukážte svoju česť. Posilnite tým jeho vzťah k vám. Presmerujte potom odmietnutie so slovami „s nikým by som to nerobil radšej ako s tebou“ alebo „pre nikoho by som to neurobil radšej ako pre teba, ale….“ a vymyslite si hodnoverný dôvod, prečo tak urobiť nemôžete.
- „to je mi skutočne ľúto“Odmietnutie sa uplatní predovšetkým pri nepriamych požiadavkách, napríklad: „Rád by som ti pridelil nový notebook, avšak ako sám dobre vieš, aktuálna finančná situácia v našej spoločnosti neumožňuje kúpu nového počítača“.
- „také niečo zásadne nerobím“Ľudia vnímajú odmietnutie ľahšie, keď vedia, že „nie“ nebolo myslené osobne. Zdôvodnite to napríklad tým: „V poslednom období som mal sotva čas na svoju rodinu. Preto som si ju stanovil pre budúce obdobie ako prioritu.“ Výhoda? Vyhnete sa nedorozumeniu. Váš protivník vás sotva odhalí.
- „Hm….nie“Keď myslíte „nie“, nebojte sa to povedať. Predtým, ako to vyslovíte, nechajte si v reči krátku pauzu. Tomu druhému tak signalizujete rozmýšľanie a porozumenie. Povedzte to silným hlasom. Pozerajte sa popritom protivníkovi do očí. Inak by to mohlo pôsobiť, ako keby ste mu ešte chceli dať priestor na manipuláciu. Jasnou zrozumiteľnou odpoveďou sa vyhnete neskoršiemu hnevu a zlosti.
dj