Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Neplatiči by sa nemali uchádzať o verejné zákazky

Neplatiči by sa nemali uchádzať o verejné zákazky
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak by úspešný uchádzač napriek výzve obstarávateľa subdodávateľovi v lehote troch mesiacov nezaplatil, obstarávateľ by bol povinný zablokovať mu všetky ďalšie platby týkajúce sa zákazky.

Neplatenie dostáva mnohých malých podnikateľov do existenčných problémov

Ak spoločnosti opakovane nezaplatia načas svojim subdodávateľom za vykonané práce, poskytnuté služby či tovar, mali by prísť v krajnom prípade o možnosť účasti vo verejnom obstarávaní. Neplatiči daňového úradu by tak boli problém nielen pre daňový úrad, ale aj pre verejné obstarávanie, kde by dlžníci daňového úradu nemali prístup. Počíta s tým návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, ktorý poslanci za KDH opäť predložili na súčasnú schôdzu parlamentu.
„Je to síce radikálne riešenie, ale treba urobiť poriadok v plnení finančných záväzkov v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, aby nevznikala druhotná platobná neschopnosť,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Ján Hudacký, ktorý je aj predsedom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti.
„Zhoršuje to nielen finančné toky, ale dostáva mnohých malých podnikateľov a živnostníkov do existenčných problémov. Tí musia buď zatvoriť firmu, zrušiť živnosť, alebo v lepšom prípade prepustiť mnohých zamestnancov,“ dodal.

Hlavným cieľom je posilniť platobnú disciplínu

Hlavným cieľom návrhu zákona o ochrane subdodávateľov, o ktorom majú poslanci Národnej rady SR hlasovať v prvom čítaní, je posilniť platobnú disciplínu pri plnení záväzkov, ktoré vznikajú zo zákaziek vo verejnom obstarávaní. „Toto riešenie by výrazne prispelo k zlepšeniu podnikateľského prostredia v oblasti druhotnej platobnej neschopnosti,“ tvrdí Hudacký.
Ak by úspešný uchádzač napriek výzve obstarávateľa subdodávateľovi v lehote troch mesiacov nezaplatil, obstarávateľ by bol povinný zablokovať mu všetky ďalšie platby týkajúce sa zákazky. Ak tento stav potrvá šesť mesiacov, úspešný uchádzač by mohol stratiť svoje osobné postavenie vo verejnom obstarávaní a Úrad pre verejné obstarávanie by ho vyškrtol zo zoznamu podnikateľov. Takýto subjekt by tak prišiel o možnosť uchádzať sa o zákazku vo všetkých verejných obstarávaniach.

Víťazi tendrov sú vraj arogantní

To, že veľké firmy, ktoré vyhrávajú štátne zákazky, voči subdodávateľom neplnia svoje finančné záväzky, hoci im obstarávatelia platia, považuje Hudacký za prejav arogancie a svojvôle. „Menšie firmy a živnostníci na to doplácajú, pretože nemajú dostatočné finančné rezervy na to, aby mohli čakať štyri, päť mesiacov či pol roka,“ upozornil na vypuklý problém.
Štát by mal preto do riešenia týchto problémov priamo zasiahnuť, myslí si opozičný poslanec. Hodnota štátnych zákaziek totiž dosahuje ročne okolo dve miliardy eur. „Pri takomto obrovskom objeme peňazí realizovanom cez verejné obstarávanie je mnoho firiem, ktoré nedostávajú zaplatené a pritom tieto peniaze sú k dispozícii,“ uviedol Hudacký. „Musíme vyriešiť tento stav tam, kde štát môže okamžite intervenovať,“ navrhol. Pri subjektoch, ktoré získavajú zákazky z verejných zdrojov, sa štát podľa neho nemusí pozerať na to, ako fungujú súdy a či riešia tieto problémy.

Zákon ide na štvrtý pokus

Navrhovaná účinnosť zákona je 1. septembra. Hudacký predložil návrh zákona o ochrane subdodávateľov spolu so straníckymi kolegami Jánom Figeľom a Pavlom Zajacom, celkovo už štvrtýkrát od roku 2012. Začiatkom apríla Hudacký stiahol návrh zákona krátko pred hlasovaním v prvom čítaní. „Niektorí poslanci vládnej strany sa vyjadrili pozitívne k tomuto návrhu zákona a v rozprave povedali, že ho podporia. Napriek tomu som získal informácie, že celý klub Smeru to nepodporí. Návrh zákona som preto stiahol,“ vysvetlil Hudacký. KDH neuspelo v parlamente už s dvoma návrhmi tohto zákona v auguste 2012 a máji 2013.
Aj keby návrh zákona znovu nezískal potrebnú podporu, aby prešiel do druhého čítania, Hudacký považuje za potrebné o tomto probléme diskutovať. Podľa neho to vytvorí tlak na vládu, aby ho začala riešiť a predložila svoj návrh zákona. „Dostávame ďalšie podnety o tom, ako si zväčša veľké spoločnosti neplnia svoje finančné záväzky voči subdodávateľom. Ako zhoršujú druhotnú platobnú neschopnosť a celkovo podnikateľské prostredie na Slovensku,“ uzavrel.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X