Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O nákladoch na posilnenie vlakov rezort ešte rokuje

Ilustračné foto: SITA
6. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plánované posilnenie osobnej vlakovej dopravy o takmer 535 tis. vlkm je oproti predošlému zámeru vyššie o 55 tis. vlkm, resp. o 11,5 %.

ZSSK neplánuje uberať vlakokilometre

Ministerstvo dopravy zatiaľ považuje za predčasné povedať, aké náklady navyše si vyžiada posilnenie osobnej vlakovej dopravy v novom ročnom grafikone o takmer 535 tis. vlakových kilometrov (vlkm). „Rokovania o budúcoročnom rozpočte stále prebiehajú, rovnako aj diskusie so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) o tom, akú sumu budú na pokrytie týchto vlakokilometrov potrebovať. Preto by bolo predčasné v tejto chvíli hovoriť o konkrétnej sume,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Nový ročný grafikon vlakovej dopravy začne platiť 15. decembra.
 

 
Počas prípravy nového cestovného poriadku v osobnej železničnej doprave v lete rezort dopravy pôvodne plánoval, že si u štátneho osobného prepravcu objedná zvýšenie výkonov o 480 tis. na 29,6 mil. vlakových kilometrov. Takýto nárast výkonov by stál okolo 2,6 mil. eur. Plánované posilnenie osobnej vlakovej dopravy o takmer 535 tis. vlkm je oproti predošlému zámeru vyššie o 55 tis. vlkm, resp. o 11,5 %. Predtým sa predpokladalo, že zo sumy 2,6 mil. eur by mal štát zaplatiť len časť variabilných nákladov a zvyšok by uhradila ZSSK v rámci vnútorných opatrení a šetrenia. 
 
„Sme radi, že nakoniec sa nám podarilo pripraviť grafikon, ktorý počíta s ešte väčším nárastom vlakokilometrov na našich tratiach, ako hovorili prvé odhady,“ dodal Kóňa. Posilnenie osobnej vlakovej dopravy v novom grafikone nie ja zatiaľ kryté. Ministerstvo to zdôvodňuje práve tým, že ešte nie je schválený budúcoročný štátny rozpočet. V priebehu budúceho roka chce vykonať všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečilo úhradu svojich záväzkov v plánovanom rozsahu. 
 

 
Vlakový grafikon sa pripravuje štandardne na obdobie jedného roku. „Na definitívnu predpoveď toho, čo bude o rok, je samozrejme ešte priskoro, pretože grafikon na rok 2015 sa bude pripravovať v priebehu budúceho roka. Predbežne môžem potvrdiť, že nemáme v pláne vlakokilometre uberať,“ dodal Kóňa. 
 
Ministerstvo dopravy si v tomto roku objednalo u ZSSK výkony v objeme 29,1 mil. vlakových kilometrov, za ktoré jej má zaplatiť 197,6 mil. eur (6,79 eura na kilometer). Do konca novembra tohto roka rezort z uvedenej sumy uhradil 181,1 mil. eur, čiže 91,6 %, resp. priemerne mesačne 16,46 mil. eur. „Ministerstvo vyplatí ZSSK v roku 2013 celkovú čiastku, ktorá je dohodnutá v zmluve o dopravných službách vo verejnom záujme, čo predstavuje 197,6 mil. eur,“ ubezpečil Kóňa. U súkromného prepravcu RegioJet si rezort objednal v tomto roku na trati medzi Bratislavou a Komárnom výkony v objeme 1,196 mil. vlkm za 7,115 mil. eur (5,95 eura na kilometer).
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X