Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Občania prevádzajú na FNM aj hodnotné cenné papiere

Občania prevádzajú na FNM aj hodnotné cenné papiere
Ilustračné foto SITA
19. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Fyzické alebo právnické osoby, ktoré chcú previesť tzv. bezcenné cenné papiere na Fond národného majetku (FNM) SR, tak môžu urobiť do konca roka 2014 na 185 prevodných miestach. 

Pre väčšinu majiteľov cenných papierov je náročné určiť ich trhovú hodnotu

Podľa hovorkyne FNM Miriam Žiakovej sa vyskytli prípady, keď občania z nevedomosti previedli aj bonitné cenné papiere. Niektorí toriž prišli na obchodné miesta bez toho, aby si predtým overili, aká je skutočná hodnota cenného papiera. „Tento proces je pritom nezvratný. Proces vrátenia bonitných akcií zákon nepozná,“ upozornila Žiaková.
 
Výkonný riaditeľ spoločnosti Dlhopis, o.c.p., a.s. Miloslav Michalík následne doplnil, že tieto prípady nie sú časté. Stalo sa však podľa neho, že občania požiadali o bezodplatný prevod cenných papierov, a to napríklad aj hodnotných akcií bankových domov. „Aj z tohto dôvodu neustále upozorňujeme občanov, aby si najskôr zistili hodnotu akcií, ktoré vlastnia, a až následne sa rozhodli, či ich prevedú alebo nie,“ podotkol Michalík. Šéf spoločnosti Dlhopis zároveň dodal, že v tejto súvislosti urobili určité opatrenia. „Na každom obchodnom mieste visí zoznam hodnotných akcií. Naši pracovníci prevodných miest boli zaškolení, aby občanov upozornili na bonitné akcie. Obchodný systém už vie vyselektovať a upozorniť prevodového pracovníka, ak by išlo o prevod takéhoto cenného papieru,“ zdôraznil Michalík. 
 

 
Centrálny depozitár cenných papierov podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Martina Wiedermanna však nevie a ani nemôže v rozmedzí licencie, ktorú má udelenú, rozlišovať, ktoré cenné papiere sú bezcenné, a ktoré naopak hodnotu majú. „Logicky, pri tých emisiách, ktoré sú v likvidácii alebo konkurze môžme predpokladať, že sú bezcenné. Keď budeme hovoriť o dvoch najväčších emisiách, a to je VÚB kupón a PSIPS, tak hovoríme rádovo o 100 tis. účtoch. Presné číslo však nemôžem povedať. Určite to bude cez 100 tis. kusov.,“ špecifikoval Wiedermann. 
 
Od 1. októbra 2009, odkedy je možné využiť možnosť prevodu bezcenných akcií, tak podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Dlhopis Michalíka urobilo viac ako 417 tis. občanov. „V roku 2013 spoločnosť Dlhopis vybavila celkovo takmer 68 tis. občanov, pričom z toho počtu viac ako 62 tis. občanov podpísalo zmluvu o prevode cenných papierov a 5 tis. občanov si požiadalo o výpis z účtu,“ informoval Michalík. Každý majiteľ má podľa neho právo požiadať bezplatne o jeden výpis z majetkového účtu. 
 

 
Spoločnosť Dlhopis, o.c.p., a.s. je 100-percentná dcérska spoločnosť Fondu národného majetku, ktorá získala poverenie na zabezpečovanie bezodplatných prevodov cenných papierov bez hodnoty od decembra 2012. Následne bola spustená aj pilotná prevádzka prevodov bezcenných akcií na 12 pobočkách Slovenskej pošty. Od februára 2013 začala plná prevádzka prevodov a zároveň aj rozširovanie obchodnej siete na 185 prevodných miest, ktoré sú situované výhradne na pobočkách Slovenskej pošty.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X