Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na 1. kvartál sú pesimistické

Očakávania zamestnávateľov na 1. kvartál sú pesimistické
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najoptimistickejšie výhľady hlási obchod 

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú skôr pesimistické. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v prvom kvartáli budúceho roka očakáva 7 % opýtaných zamestnávateľov a 9 % ich pokles.
 

 
V porovnaní so štvrtým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zhoršil o tri percentuálne body, medziročne je však lepší o šesť percentuálnych bodov. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v januári až marci budúceho roka nečaká 81 % zamestnávateľov a 3 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť.
 
Zamestnávatelia v troch z desiatich odvetví očakávajú v prvom štvrťroku 2014 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 6 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Rovnako pozitívne vyhliadky sú aj v spracovateľskom priemysle. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, rovnako 6 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 
 

Prepúšťať budú poľnohospodári

Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 9 percentuálnych bodov presiahlo počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v ťažbe nerastných surovín, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 8 percentuálnych bodov vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať. 
 

 
Zamestnávatelia sú pri výhľade na prvý štvrťrok budúceho roka mierne optimistickí len na východnom Slovensku. V tomto regióne je o jeden percentuálny bod viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Pesimistickí sú zamestnávatelia najmä na strednom Slovensku, kde je percento zamestnávateľov, ktorí chcú v januári až marci budúceho roka prepúšťať, o 7 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov s plánovaným prijímaním zamestnancov. Na západnom Slovensku očakávajú oslovení zamestnávatelia stagnáciu pracovného trhu. 
 
Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. V rámci projektu na prvý kvartál 2014 bola oslovená reprezentatívna vzorka 752 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2014 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“. 
 

 
Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca a pomáhajú jej klientom dosiahnuť svoje ciele a zvýšiť si konkurencieschopnosť. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov. Vďaka svojej sieti 6 pobočiek nájde Manpower ročne pre 500 klientov 6 tisíc nových spolupracovníkov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X