Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári protestujú proti neštandardným formám zamestnávania

Odborári protestujú proti neštandardným formám zamestnávania
Ilustračné foto: SITA
7. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Pondelňajší protest odborárov v Štúrove, ktorý sa koná v rámci Svetového dňa za dôstojnú prácu, má poukázať na problémy ľudí so zmluvami na dobu určitú, ale aj na zamestnávanie prostredníctvom agentúr.
 
„Chceme dosiahnuť to, aby sa zmenila európska legislatíva a nastavili sa pravidlá pre spoločnosti tak, aby nemohli takýmto spôsobom zamestnávať a zneužívať ľudí,“ povedal pre agentúru SITA predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.
 

Podmienky agentúrneho zamestnávania by mali byť jasne stanovené

Podľa šéfa odborárov tieto spôsoby zamestnávania ľuďom do života prinášajú neistotu. „Ten človek nemá žiadne istoty, je ako na špagáte,“ skonštatoval. Problémom je podľa neho aj často neférové správanie agentúr. „Niektoré agentúry zneužívajú svoje postavenie, ľudí niekedy dokonca platia stravnými lístkami či cestovnými náhradami. Obchádzajú tým zákon, pričom neodvádzajú odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne,“ tvrdí Machyna. 
 
Podľa obchodnej riaditeľky personálnej agentúry Index Nosluš Andrey Janíčkovej sú agentúry veľkou databázou pracovníkov, pričom vedia veľmi dobre spárovať voľné pracovné miesta a voľných ľudí na trhu. „Personálne agentúry dopĺňajú službu, ktorú štandardný pracovný trh nevie zabezpečiť. Je to pomoc pre pracovníkov, ktorí si hľadajú prácu a pomoc pre firmy, ktoré súrne potrebujú ľudí a nemajú na to svoje personálne oddelenia,“ povedala Janíčková. 
 

 
Poznamenala však, že všetko záleží aj od toho, či sú všetky podmienky agentúrneho zamestnávania dobre a jasne stanovené. „Sami sme zástancami toho, aby bolo všetko jasne zákonne pomenované, pretože práve na nedostatkoch v zákonoch si niektoré pracovné agentúry stavajú svoj biznis,“ skonštatovala Janíčková.
 
Aktualizácia: 
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však pripravuje zmeny vo fungovaní agentúr dočasného zamestnávania, ktoré aj napriek prijatým zmenám spôsobujú podľa neho na pracovnom trhu nerovnosti. „Tlak veľkej časti zamestnávateľov v posledných rokoch, ktorí agentúrnu prácu nechápu ako podporu flexibility, ale ako spôsob znižovania nákladov na zamestnancov, spôsobil výrazné zhoršenie podmienok pre ľudí, ktorí cez agentúry pracujú,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Branislav Ondruš.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X