Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

OECD predpovedá Slovensku spomalenie hospodárskeho rastu

OECD predpovedá Slovensku spomalenie hospodárskeho rastu
Ilustračné foto SITA/AP
27. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Podľa aktuálnej prognózy OECD slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,6 % a v budúcom roku o 2 %. Zrýchlenie hospodárstva sa očakáva až v roku 2014.

 
Dynamika slovenského hospodárstva bude v tomto a budúcom roku spomaľovať, oživenie možno očakávať v roku 2014. Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej prognóze.
 
 

Hospodársky rast na hojdačke

(SITA) – Podľa prognózy dosiahne tohtoročný hospodársky rast Slovenska 2,6 %, v budúcom roku spomalí na 2 % a v roku 2014 sa zrýchli na 3,4 %. V minulom roku hospodárstvo rástlo 3,2-percentným tempom. Po oslabení zahraničného dopytu vplyvom dlhovej krízy v Európe sa totiž očakáva, že o dva roky sa začne oživovať svetový obchod, čo by malo pomôcť aj Slovensku.
 
 
V roku 2014 by mala rast podporovať aj súkromná spotreba. V tomto a budúcom roku však ešte zostane domáca zložka hospodárstva slabá. Súkromná spotreba zostane naďalej tlmená slabým pracovným trhom a významnou fiškálnou konsolidáciou, konštatuje sa v prognóze OECD. 
 

Šetriť áno, ale nie na vzdelaní a trhu práce

Organizácia pritom oceňuje ambíciu vlády stlačiť deficit verejných financií pod maastrichtskú úroveň v budúcom roku. Upozorňuje však, že konsolidácia by nemala obmedzovať oblasti, ktoré podporujú udržateľnosť hospodárskeho rastu. „Dosiahnutie rozpočtového deficitu na úrovni 3 % HDP v roku 2013 by bolo vítaným krokom smerom k dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Obmedzovanie výdavkov by sa však malo vyhnúť oblastiam podporujúcim rast, ako sú vzdelávanie a aktívne politiky trhu práce“, konštatuje OECD. 
 

Nezamestnanosť má klesnúť minimálne

V oblasti zamestnanosti výraznejšie zlepšenie v najbližších rokoch OECD Slovensku neprognózuje. Po tohtoročnom náraste miery nezamestnanosti o 0,2 percentuálneho bodu na 13,7 % by mala v budúcom roku klesnúť len mierne na 13,6 % a v roku 2014 na 13 %. Vývoj na trhu práce bude podľa prognózy ovplyvnený skutočnosťou, že exportne orientované firmy na Slovensku sa budú skôr zameriavať na zvyšovanie efektívnosti ako na zvyšovanie zamestnanosti, aby si zabezpečili konkurencieschopnosť. 
 

Inflácia má spomaliť

Rast reálnych miezd na Slovensku by tak v ďalších rokoch mal zaostávať za rastom produktivity práce. Podľa OECD by však napriek tomu mali disponibilné príjmy domácností pomaly stúpať, čo by mohlo znamenať aj určitý príspevok k domácej spotrebe. Spotrebiteľské ceny by pritom podľa prognózy mali rásť v nasledujúcich rokoch pomalšie. Kým v tomto roku sa očakáva harmonizovaná inflácia 3,7 %, v budúcom roku by to malo byť 2,5 % a v roku 2014 sa očakáva inflácia 2,4 %. 
 

Rizikom je kríza

Rizikom prognózy je podľa OECD predovšetkým ďalší vývoj dlhovej krízy v Európe. Jej zhoršenie by totiž mohlo viesť k zhoršeniu ekonomických podmienok, ďalšiemu poklesu investorskej dôvery, k poklesu prílevu priamych zahraničných investícií a zahraničného dopytu. Investori by potom mohli presúvať svoje investície do regiónov s nižšími nákladmi. „Na druhej strane, úspešná a rast podporujúca fiškálna konsolidácia by posilnila dôveru a tým stimulovala domáci dopyt a možno aj zahraničné investície,“ dodáva OECD.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X