Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opatrenia vlády k nezamestnanosti sú podľa Kaníka nedostatočné

Opatrenia vlády k nezamestnanosti sú podľa Kaníka nedostatočné
Poslanec SDKÚ-DS Ľ. Kaník. Foto: SITA
23. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Opatrenia, ktoré prijíma vláda Roberta Fica na tvorbu nových pracovných miest, sú podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) absolútne nedostatočné.
 
„To nie je liek, to je len náplasť, ktorá utlmí bolesť,“ uviedol v parlamentnej rozprave k správe o aktuálnej situácii na trhu práce na Slovensku a o opatreniach na jej zlepšenie.
 

Kabinet si vraj len kupuje pracovné miesta

Vláda podľa Kaníka pri opatreniach na zníženie nezamestnanosti len berie cudzie peniaze a dá ich niekomu, aby si kúpila pracovné miesta. Neodmieta pritom vládne programy na podporu zamestnávania mladých ľudí do 29 rokov. Tieto projekty však podľa poslanca za SDKÚ-DS pomáhajú len vybranej skupine nezamestnaných a sú len dočasné.
 
Na pokles nezamestnanosti na Slovensku je podľa poslanca za SDKÚ-DS potrebné prijať päť opatrení, ktoré by znížili náklady firmám a eliminovali bariéry na tvorbu pracovných miest. SDKÚ-DS navrhuje pokles dane z príjmu právnických osôb z terajších 23 percent späť na 19 percent. Požaduje tiež pokles odvodov pre nízkopríjmové skupiny zamestnancov, ako aj nižšie ceny elektriny pre podnikateľov. Ako ďalšie opatrenie navrhuje zmenu systému sociálnych dávok tak, aby sa oplatilo pracovať. Piatym návrhom opozičnej SDKÚ-DS je podľa Kaníka zmena Zákonníka práce tak, aby nezdražoval tvorbu nových pracovných miest. 
 

Kaník straší nezamestnanosťou na úrovni 16 % 

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa Kaníka klesá v posledných mesiacoch „veľmi lenivo a veľmi opatrne“. Upozornil na to, že ak odoznejú sezónne práce, tak Slovensko čaká do konca roka dynamický nárast nezamestnanosti. „Myslím, že bude do konca roka atakovať 16 percent,“ tvrdí Kaník. 
 
Poslanec za Most-Híd József Nagy upozornil na to, že miera nezamestnanosti na Slovensku bola pred rokom nižšia o vyše jeden percentuálny bod. Aktuálny pokles nezamestnanosti pripisuje najmä nástupu sezónnych prác. Opozičný poslanec nevidí žiadny pokrok v riešení nezamestnanosti tzv. rizikových skupín, ako sú ľudia nad 50 rokov. Pre tých vláda podľa Nagya nepripravila žiadny projekt. Vyzval vládu, aby obnovila protipovodňové programy a dala tak prácu tisícom nezamestnaných. 
 

Podľa Richtera sme závislí od svetovej ekonomiky

Rozhodujúci vplyv na trh práce má podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera hospodársky vývoj na Slovensku, ktorý je závislý na vývoji vo svete. Legislatívne opatrenia, ktoré znamenali zvýšenie daní a odvodov, či zmenu Zákonníka práce, podľa neho neovplyvnili negatívny vývoj na trhu práce. Vláda podľa ministra nedávno prijala prorastové opatrenia, ktoré majú stimulovať vytváranie nových pracovných miest. Situácia na trhu práce je podľa Richtera stále veľmi ťažká. Ako upozornil, miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v posledných mesiacoch klesá na aktuálnych 14,41 %. 
 

 
 
Ako sa uvádza v prerokovávanej správe, kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim vývoj na trhu práce je hospodárska situácia. Ministerstvo práce preto v záujme stimulácie trhu práce a okamžitej podpory rastu pracovného trhu v správe uviedlo opatrenia, ktoré majú v čase spomaľovania ekonomického rastu zlepšiť situáciu na trhu práce. Medzi projekty, ktoré majú priamo finančne podporiť vytváranie pracovných miest v rokoch 2013 až 2015, rezort práce zaraďuje projekty na podporu zamestnávania mladých nezamestnaných do 29 rokov v samospráve a podnikateľských subjektoch, ako aj projekt na podporu znevýhodnených nezamestnaných. 
 

Opatrenia majú podporiť vyše 60 tisíc miest

Bezprostredný efekt na zamestnanosť majú mať v krátkodobom horizonte aj prorastové opatrenia. Vytvorenie alebo udržanie 60,2 tisíc pracovných miest majú podporiť príspevok na podporu udržania pracovných miest, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, či projekt na podporu umiestnenia znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie na trh práce. Nepriamy efekt na zamestnanosť má mať efektívnejší boj s nelegálnou prácou, zlepšenie podnikateľského prostredia a opatrenia v oblasti obchodu a ochrany spotrebiteľa. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X