Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet potravinárskych podnikov na Slovensku klesá

Počet potravinárskych podnikov na Slovensku klesá
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôvody vidí podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Martin Katriak aj v tom, že napríklad oproti rakúskym či poľským poľnohospodárom dostávajú tí slovenskí menšie dotácie. 

Slovenskí výrobcovia nedostávajú priestor na vlastnom trhu

Za posledných päť rokov sa na Slovensku znížil počet potravinárskych podnikov o približne 80, klesajúcu tendenciu mala aj zamestnanosť v tomto odvetví. Uviedol to na HNClube s názvom „Kvalita potravín“ minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek s tým, že ide o negatívny jav, ktorý je potrebné zvrátiť. Dôvod úbytku vidí v tom, že slovenskí výrobcovia nedostávajú priestor na vlastnom trhu. 
 
„Prvotný problém, prečo nám klesá počet potravinárskych podnikov a výkonnosť potravinárskeho sektoru je, že nemajú priestor na domácom trhu. Už dneska sa 87 percent potravín predáva cez obchodné reťazce,“ povedal Jahnátek. Podotýka, že s umiestňovaním slovenských výrobkov na pultoch predajní je to rôzne, najhoršie však vychádzajú z porovnania veľkoobchodné reťazce, pripomína pritom, že práve tie predávajú najväčší objem potravín.
 

 
Väčší priestor na pultoch predajní by uvítala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). „Snažíme sa, aby nám obchodníci v tomto smere vyšli v ústrety, aby podiel slovenských potravinárskych výrobkov na pultoch obchodných reťazcov rástol a spotrebiteľ si mal z čoho vybrať,“ uviedol podpredseda pre potravinárstvo SPPK Dušan Janíček na HNClube. Ako však dodal, potrebná bude aj výchova spotrebiteľov, ktorú v minulosti podcenili. 
 
„Ja by som nedával do jednej roviny, že my obchodníci sme prapríčinou toho, že sa poľnohospodárom a potravinárom nedarí,“ kontroval podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Martin Katriak. Dôvody vidí aj v tom, že napríklad oproti rakúskym či poľským poľnohospodárom dostávajú tí slovenskí menšie dotácie. 
 
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Tauris Vladimíra Ševčíka je príčina úbytku výrobcov potravín jednoznačná, a to konkurencia zo zahraničia. Tvrdí, že slovenskí výrobcovia sú niekedy znevýhodnení oproti iným dovozcom, keďže požiadavky kladené na výrobu sú u nás vyššie ako v iných krajinách.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X