Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podľa SOPK zamestnanosť zvýšia investície do ekonomiky

Podľa SOPK zamestnanosť zvýšia investície do ekonomiky
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Foto: SITA
12. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Rozhodujúce pre riešenie nezamestnanosti na Slovensku nie je odpúšťanie odvodov firmám, ale investície do konkurencieschopnosti ekonomiky. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
 
Ako podotkol, investície do ekonomiky sa vrátia v podobe vyššej zamestnanosti. Potrebné je podľa neho zlepšovať podnikateľské prostredie i motivovať podnikateľov k inováciám tak, aby svoje výrobky dokázali presadiť na trhoch.
 

Pre rozvoj ekonomiky je kľúčové vzdelávanie

Za zásadné šéf SOPK považuje to, aby súčasný vzdelávací systém reagoval na potreby pracovného trhu. Slovensko je podľa neho nepripravené na oživenie ekonomiky najmä v oblasti pracovnej sily. „Ja svojím spôsobom mám strach z očakávaného oživenia aj slovenskej ekonomiky, lebo nás nájde totálne nepripravených v oblasti pracovnej sily,“ skonštatoval Mihók. Narážal na to, že mnoho absolventov vysokých škôl končí na úradoch práce a to najmä preto, že študujú neperspektívne odbory. 
 
Podotkol, že školstvo, do ktorého ide nemálo verejných zdrojov, generuje novú širokú vrstvu nezamestnaných. „Jedna z dôležitých vecí z hľadiska riešenia nezamestnanosti spočíva vlastne v kompletnej zmene filozofie školského a vzdelávacieho systému,“ uviedol Mihók. Generovať nové pracovné príležitosti podľa neho dokážu len ekonomické činnosti. Ako však skonštatoval, jedinou oblasťou za predchádzajúce roky, v ktorej narástol počet pracovných miest, je verejný sektor. „Otázka je tá, či je to ten správny rast pracovných príležitostí,“ uviedol predseda SOPK. 
 

 

Štát vyrába za peniaze daňových poplatníkov nezamestnaných

Podľa predsedu ekonomického výboru SOPK Ladislava Vaškoviča okrem vysokých škôl je potrebné sa zamerať aj na stredné odborné školy a to tak, že štát bude motivovať podniky k tomu, aby si vychovávali zo súčasných školákov budúcich pracovníkov. V opačnom prípade nebude mať Slovensko dosť pracovníkov so stredoškolským vzdelaním, ktorí budú schopní po oživení ekonomiky nastúpiť na pracoviská.
 
Perspektívu zamestnania vidí napríklad u subdodávateľov automobiliek. „Máme nadbytok vzdelaných ľudí v oblasti sociálnych vied. Štát vyrába za peniaze daňových poplatníkov hneď nezamestnaných, ktorí zase žijú z daňových poplatníkov. To je strašná chyba,“ povedal Vaškovič.
 

Špekulanti zarobia viac ako vzdelaní ľudia

Pokles kvality absolventov potvrdzuje aj predseda predstavenstva Prešovskej regionálnej SOPK Miloslav Karaffa. „Najväčší problém máme naozaj v tom, že naše školy neprodukujú takých ľudí, ktorých potrebujeme a tí, ktorých produkujú, sú naozaj tretia liga,“ skonštatoval Karaffa s tým, že keď si ľudí následne vyškolia a investujú do nich peniaze, preberie im ich nový investor, ktorý navyše dostane od štátu dotácie.
 
Za problém považuje aj to, že študenti nemajú motiváciu, keď v spoločnosti vidia, že špekulanti zarobia viac ako vzdelaní ľudia. Vaškovič podotýka, že zdrojom rastu Slovenska boli v minulom desaťročí najmä priame zahraničné investície. Podľa neho sa však v súčasnosti nedá očakávať veľká investícia, ktorá by prišla spoza našich hraníc. Za podstatné preto považuje vytvoriť a dať do povedomia dobré podnikateľské prostredie na Slovensku, ktoré by nielen prilákalo možných investorov z cudziny, ale posmelilo aj slovenské firmy. Problém vidí aj vo verejnom obstarávaní, ktoré podľa SOPK nezmení žiadna novela zákona, ale len postihovanie obchádzania tejto legislatívy.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X