Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikanie popri práci. Ako to funguje a čo vás čaká?

Usmievajúci muž v obleku drží pero
Fotobanka Pixmac
23. mája 2012 Tlačiť

Rozhodnutie byť podnikateľom a niesť všetky riziká podnikania od získania zákazky, cez jej realizáciu až po úhradu zo strany odberateľa nie je vždy jednoduché. Nie každý zamestnanec sa môže stať podnikateľom. Skúsiť rozbehnúť živnosť popri zamestnaní alebo podnikanie popri zamestnaní a postupne zamestnanie zanechať je však ideálny spôsob, ako si vyskúšať činnosť na vlastnú zodpovednosť, vybudovať si základy a neskôr zamestnanie úplne zanechať. Dôležité je ale napríklad vedieť, ako funguje sro spoločnosť a to, či vôbec môžem mať živnosť popri zamestnaní.

Nie každá činnosť sa dá vykonávať popri zamestnaní

Nie každý zamestnávateľ súhlasí s tým, že jeho zamestnanec popri zamestnaní podniká a nie každá činnosť sa dá vykonávať popri zamestnaní. Aké povinnosti sú spojené s podnikaním popri zamestnaní alebo súbehu ako sa tento stav odborne nazýva z hľadiska daní a odvodov sú uvedené v riadkoch nižšie.

Zdravotné poistenie z hľadiska súbehu samostatnej zárobkovej činnosti a zamestnania

Zdravotné poisťovne nepoznajú zľutovanie a neexistuje inštitút oslobodenia od platenia preddavkov na zdravotné poistenie ani v prípade, že podnikateľ je už zdravotne poistený z titulu zamestnania. Ak živnostník začal s činnosťou v priebehu roka a musí platiť preddavky aj z inej činnosti (zamestnania), vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v priebehu bežného roka, a má povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie aj z inej činnosti, môže si však určiť výšku vymeriavacieho základu aj v sume „nula“ euro.

Na jednej strane je výhoda, že podnikateľ má k dispozícii finančné prostriedky, ktoré by viazal aj keď len v minimálnej výške odvodov do zdravotnej poisťovne. Na druhej strane je potrebné počítať s tým, že inštitút ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie a v ňom vypočítaný nedoplatok na zdravotnom poistení bude nutné doplatiť. V zdravotnom poistení neexistuje hranica, od ktorej je podnikateľ povinný platiť odvody, v inštitúte ročného zúčtovania zdravotného poistenia doplatí odvody z dosiahnutých príjmov.

Minimálne odvody do zdravotnej poisťovne podnikateľa, ktorý je zároveň zamestnancom a rozhodne sa platiť preddavky na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu od 1.1.2012:

Zdravotné poistenie (14 %) 47,58 eur

Sociálne poistenie z hľadiska súbehu samostatnej zárobkovej činnosti a zamestnania

Na rozdiel od zdravotnej poisťovne, kde je možné si určiť nulové preddavky na zdravotné poistenie a výška jednotlivých vymeriavací základov z rôznych zdaniteľných príjmov sa zohľadní v ročnom zúčtovaní preddavkov, Sociálna poisťovňa neberie do úvahy, či je podnikateľ už nemocensky poistený z titulu zamestnania.

Pokiaľ podnikateľ podniká a súčasne je zamestnancom, vzniká mu povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne po prekročení hranice príjmov rovnako ako podnikateľovi, ktorý zároveň nie je zamestnancom. Lehota po prekročení, ktorej vzniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne je 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu a táto povinnosť sa posudzuje vždy k 1.7. nasledujúceho kalendárneho roku, prípadne k 1.10. v prípade posunutia lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov.

Limit príjmov, od ktorého je podnikateľ povinný platiť odvody do Sociálnej poisťovne 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu

Limit príjmov za rok 2011 pre povinné poistenie samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) k 1.7.2012 je 4078,68 eur.

Poistenie Sadzba Suma v eur
Nemocenské poistenie 4,4 % z 339,89 eur 14,95 eur
Starobné poistenie 18 % z 339,89 eur 61,18 eur
Invalidné poistenie 6 % z 339,89 eur 20,39 eur
Rezervný fond solidarity 4,75 % z 339,89 eur 16,14 eur
Spolu: 33,15 % 112,66 eur

Daň z príjmov a daňové priznanie k dani z príjmov

V prípade súbehu zamestnania a samostatnej zárobkovej činnosti je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov na tlačive typu B. Nie je možné požiadať o vypracovanie ročného zúčtovania dane svojho zamestnávateľa. Pokiaľ si daňovník uplatňoval u zamestnávateľa počas roku nezdaniteľnú časť základu dane a v rámci daňového priznania uvedie príjmy zo závislej činnosti (zamestnania) aj príjmy z podnikania.

Môže sa stať, že sa dostane do pásma tzv. milionárskej dane a nezdaniteľná časť základu dane sa mu bude krátiť. Od zamestnávateľa dostane na požiadanie potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrazených preddavkoch na daň a toto potvrdenie bude tvoriť súčasť daňového priznania ako jeho príloha. Takýto daňovník môže viesť účtovníctvo alebo použiť paušálne výdavky ako ostatné SZČO a môže aj využiť možnosť odloženia termínu na podanie daňového priznania k dani z príjmov.

Dôležité termíny

Na aké dôležité termíny by ešte nemal podnikateľ, ktorý je zároveň zamestnancom zabudnúť?

  • Vždy ôsmy deň v mesiaci povinnosť platby odvodov do poistných fondov za predchádzajúci mesiac.
  • Do 30 dní počas roka nahlásiť vznik povinnosti k dani z motorových vozidiel v prípade, že vznikla.
  • Do 30 dní počas roka od zavkladovania do katastra nehnuteľností ohlásiť miestnemu úradu vznik povinnosti k dani z nehnuteľností.
  • Do 8 dní počas roka nahlásiť zmeny týkajúce sa odvodov na zdravotné poistenie v príslušnej zdravotnej poisťovni.
  • Najneskôr v deň zmeny nahlásiť rozhodujúce skutočnosti pre platby do Sociálnej poisťovne na jej pobočke.
  • Do 30 dní počas roka nahlásiť daňovému úradu všetky zmeny týkajúce sa skutočností potrebných pre platbu daní, pre ktoré je živnostník registrovaný na daňovom úrade (zmena bankového účtu, zánik povinnosti na daň, vznik povinnosti na daň).

Termíny v roku 2013

Termíny týkajúce sa vyúčtovaní z titulu vykonávania živnosti v roku 2012, ktoré bude mať podnikateľ v roku 2013:

Počas roka by živnostník nemal zabudnúť aj na povinnosti týkajúce sa platby k dani z pridanej hodnoty (DPH) a preddavkov na daň z príjmov, ak mu tieto povinnosti vznikli.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X