Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môžem popri podnikaní pracovať aj na dohodu?

Práca na dohodu popri podnikaní
Fotobanka Pixmac
7. júla 2011 Tlačiť

Častokrát sa osoba vykonávajúca samostatnú zárobkovú činnosť ocitne v situácii, kedy zákazky a samotná činnosť nejde celkom podľa predstáv a možno na preklenutie nepriaznivého obdobia rozmýšľa aj nad riešením v podobe zamestnania, či už na pracovný pomer alebo na dohodu vykonávanú mimo pracovného pomeru. Opačnou situáciou môže byť možnosť získania novej práce a teda aj príjmu na projekte, ktorý vyžaduje aby bol vykonávateľ tej ktorej funkcie zamestnaný podľa Zákonníka práce. Je takáto kombinácia príjmov možná a akým spôsobom sa takéto príjmy zdaňujú?

 

Kombinácia živnosti a práce na dohodu

Ani živnostenský zákon ani Zákonník práce nevylučujú, aby osoba vykonávala a dosahovala zdaniteľné príjmy z podnikania a zároveň zo závislej činnosti.Všetky zdaniteľné príjmy, ktoré dosiahne vykonávaním samostatnej zárobkovej činnosti sú príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov a príjmy z pracovného pomeru alebo dohody sú príjmami podľa § 5 zákona o dani z príjmov. Keďže ide o samostatné druhy príjmov, samostatne sa posudzujú povinnosti, ktoré k nim vznikajú z titulu odvodov a dane z príjmov.

 

 

Pokiaľ sa živnostník rozhodne uzatvoriť dohodu vykonávanú mimo pracovného pomeru, má možnosť podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a uplatniť si tak mesačne v rámci mzdy nezdaniteľných 296,60 euro. Pokiaľ tak urobí, musí mať na pamäti, že v rámci daňového priznania k dani z príjmov, ktoré bude po skončení zdaňovacieho obdobia podávať si už týmto určitú časť nezdaniteľnej časti základu dane „vyčerpal“.

 

Z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru zamestnanec neplatí odvody ani  do zdravotnej ani do sociálnej poisťovne. Odvody na úrazové a garančné poistenie platí iba zamestnávateľ. Zamestnancovi je podľa výšky príjmu a uplatnenia/neuplatnenia nezdaniteľnej zrazený preddavok na daň z príjmov.

 

Po skončení zdaňovacieho obdobia dostane zamestnanec (živnostník) potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň a údaje z neho uvedie do svojho daňového priznania, do časti, ktorá je vyhradená príjmom podľa § 5. Zrazené preddavky na daň uvedenie do riadku na preddavky podľa § 35 v zadnej časti daňového priznania. Príjmy z podnikania uvedie v daňovom priznaní, v časti určenej príjmom podľa § 6. Je dôležité vedieť, že čiastkové základy dane podľa jednotlivých § 5 a 6 (rozdiely medzi príjmami a výdavkami/odvodmi) nie je možné vzájomne započítavať.

 

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X