Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia založili iniciatívu na zlepšenie justície

20. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dlhé trvanie súdnych sporov na Slovensku limituje podľa podnikateľov investičné možnosti spoločností na Slovensku.

Podnikatelia zamiera kampaň proti korupcii aj do vlastných radov

Trinásť podnikateľských združení, zamestnávateľských asociácií a obchodných komôr založilo spoločnú iniciatívu, ktorou chce podnikateľská komunita reagovať na zhoršujúci stav justície, vyššiu mieru korupcie a netransparentný legislatívny proces na Slovensku. Ako ďalej informovala Americká obchodná komora v SR (AmCham), podnikatelia vytvorili pracovné skupiny, ktoré pozostávajú z expertov jednotlivých členov tejto koalície. Spoločne by mali pripraviť súbor odporúčaní a špecifických krokov na podporu budovania právneho štátu na Slovensku.
 
V liste adresovanom predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi vyjadrila komunita presvedčenie, že vláda bude mať záujem diskutovať s nimi o predložených návrhoch. Podnikatelia zároveň plánujú verejnú kampaň, vrátane kampane na zvyšovanie citlivosti vo vlastných radoch. Odporúčania, ako aj samotná kampaň, by mali byť hotové na jeseň tohto roku. 
 

 
„Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny s najvyššou mierou vnímania korupcie, čo má zásadný vplyv na náklady na podnikanie, negatívne ovplyvňuje značku Slovenska a odrádza potenciálnych investorov,“ konštatovala AmCham. Podnikateľská iniciatíva preto identifikuje bariéry v podnikaní, ktoré vytvárajú potenciál pre korupciu. Zároveň v tomto smere bude viesť aj kampaň smerom do vnútra podnikateľského sektora, ako aj k verejnosti. 

Cas potrebný na vydanie rozhodnutia na prvom stupni sa na Slovensku predĺžil

Efektívnu a transparentnú justíciu považujú podnikatelia za základ stabilného a predvídateľného podnikateľského prostredia. Podľa nich veľmi dlhé trvanie súdnych sporov na Slovensku limituje investičné možnosti spoločností, keďže finančné prostriedky sú rezervované na súdne konania. Ako ďalej konštatovala komora, Európska komisia svojím prieskumom zistila, že čas potrebný na vydanie rozhodnutia na prvom stupni sa na Slovensku predĺžil. „Občianske a obchodné spory na prvom stupni trvajú viac ako 400 dní. Okrem toho, v období rokov 2010 až 2012 klesol počet vyriešených sporov o 17 % a narástol počet prebiehajúcich sporov,“ vysvetlila AmCham. 
 
V oblasti transparentnosti a predvídateľnosti legislatívneho procesu sleduje podnikateľská koalícia najmä systematickosť prístupu ku komunikácii so zástupcami podnikateľského prostredia, problematiku dopadových štúdií a doložiek vplyvov na podnikateľské prostredie. Venuje sa aj otázkam medzirezortného pripomienkového konania a poslaneckým návrhom. 
 
Americká obchodná komora na Slovensku zastupuje viac ako 330 slovenských, amerických a iných zahraničných spoločností podnikajúcich na Slovensku. Súčasťou iniciatívy je napríklad aj Podnikateľská aliancia Slovenska, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Republiková únia zamestnávateľov, ale aj Slovenská banková asociácia, či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X