Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa opäť zhoršilo

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa opäť zhoršilo
Fotobanka Pixmac
15. novembra 2012 Tlačiť

Podnikatelia negatívne hodnotia najmä zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce.

 
Druhé najnegatívnejšie hodnotenia pripísali podnikatelia položke legislatíva upravujúca odvody.
 

Vláda destabilizuje podnikateľov

(SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršilo aj v treťom štvrťroku tohto roka. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 79,1 bodu. V porovnaní s druhým štvrťrokom klesol index o 3,73 %. “Negatívne hodnotenia podnikateľov vyvolali najmä zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce. Slovenskí podnikatelia chápu nutnosť konsolidácie verejných financií, no spôsob, pri ktorom vláda prenáša väčšinu konsolidačného bremena na plecia firiem a živnostníkov, bude mať podľa nich destabilizačný vplyv na podnikateľské prostredie,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.
 
 
V treťom štvrťroku tohto roka zaznamenala najvýraznejší pokles položka legislatíva upravujúca dane, poplatky a investície. “Podnikatelia veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie daní, pokiaľ im nie je zo strany štátu kompenzované lepšími verejnými službami a lepším podnikateľským prostredím, ktoré možno docieliť napríklad odbúraním nadbytočnej administratívnej záťaže alebo zlepšením vymožiteľnosti práva,“ dodal Kičina. Podnikatelia vláde vyčítajú aj nedostatočnú snahu o zníženie deficitu obmedzením verejných výdavkov. 
 

Vysoké odvody brzdia zamestnanosť

Druhé najnegatívnejšie hodnotenia pripísali podnikatelia položke legislatíva upravujúca odvody. „Už počas diskusie k pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení podnikatelia upozorňovali na negatívne dôsledky zvýšenia daňovo-odvodového zaťaženia, ktorého výška je dlhodobo jednou z hlavných bariér pri tvorbe nových pracovných miest,“ doplnil Kičina. Podnikatelia sú nespokojní aj s meškaním reformy týkajúcej sa zjednodušenia odvodov. 
Podnikatelia ostro kritizujú aj novelu Zákonníka práce, ktorá podľa nich spomalí tvorbu nových pracovných miest, v horšom prípade bude mať za následok pokles zamestnanosti. „Zmeny v Zákonníku práce považujú za krok späť, ktorý negatívne ovplyvní podnikateľské prostredie,“ upozornil Kičina. Podnikateľom sú nepokojní aj s vymožiteľnosťou práva a funkčnosťou súdnictva. 
 
 
 

Zlepšila sa kvalita produkcie

Podľa podnikateľov sa v treťom štvrťroku zlepšila informačná otvorenosť firiem, ich vzťah k životnému prostrediu, vystupovanie voči obchodným partnerom, systém riadenia a manažment ľudských zdrojov, úroveň technológií a kvalita produkcie. PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku. Podnikateľské subjekty združené v aliancii sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. eur a zamestnávajú približne 64 tisíc ľudí.
 
Zdroj: PAS
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X