Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS naďalej zhoršuje

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS naďalej zhoršuje
Fotobanka Pixmac
8. februára 2012 Tlačiť

(SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa samotných podnikateľov naďalej zhoršuje. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, totiž vo štvrtom štvrťroku 2011 klesol o 2,4 % na 87 bodov. To je zároveň najnižšia hodnota od samotného začiatku vykonávania prieskumu kvality podnikateľského prostredia Podnikateľskou alianciou Slovenska v roku 2001.

 

Pociťované zhoršenie v závere minulého roka sa pritom podľa asociácie viaže najmä k udalostiam súvisiacim s pádom vlády a následným zastavením prijímania reformných zákonov. Zvyšuje sa však aj opatrnosť podnikateľov vyplývajúca z nízkej schopnosti predikcie vývoja ako na domácej politickej scéne, tak na trhu v rámci Európy.

 

Najväčší pokles tak vo štvrtom štvrťroku 2011 zaznamenala v rámci prieskumu položka funkčnosť politického systému v štáte. Rating tejto položky klesol oproti predchádzajúcemu obdobiu o takmer 10 % na aktuálnu hodnotu 34,3 bodu. Pokles tejto položky súvisí hlavne s vyslovením nedôvery vláde Ivety Radičovej v októbri 2011 a výrazným obmedzením možností jednotlivých ministerstiev presadiť pripravované reformy. Okrem zhoršenej akcieschopnosti vlády zneisťuje podnikateľov otázne smerovanie hospodárskej politiky po parlamentných voľbách.

 

Druhou najhoršie sa vyvíjajúcou sa položkou je efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej podpore. Medzikvartálne jej hodnota poklesla o 5,7 % na 27,6 bodu. Prostredníctvom tejto položky hodnotia podnikatelia efektivitu, s akou štát vynakladá prostriedky daňových poplatníkov, ako aj efektívnosť a spravodlivosť finančnej pomoci štátu súkromným podnikom. Pod negatívne hodnotenie tejto oblasti sa podpísali najmä nedostatočné úsilie dosluhujúcej vlády o konsolidáciu verejných financií a plánovaná výška deficitu verejných financií na rok 2012.

 

Tretí najvýraznejší pokles vykázala položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, ktorá klesla o 5,6 % na 17,7 bodu. Oblasť justície považujú podnikatelia za kľúčovú na zlepšenie podnikateľského prostredia a dlhodobo sa ozývajú kritické hlasy na adresu vlády pre nedostatočnú rýchlosť odstraňovania nedostatkov v súdnictve. „Dôvera k justičnému aparátu ako celku dlhodobo klesá. Hoci zákony, ktoré pripravilo ministerstvo spravodlivosti v ostatných mesiacoch, sú zo strany podnikateľov hodnotené pozitívne, ich vplyv sa ešte nestihol prejaviť v praxi,“ konštatuje PAS. Negatívne je podnikateľmi vnímané aj nevymenovanie generálneho prokurátora Prezidentom SR.

 

Medzi ďalšie položky, ktoré za posledný štvrťrok minulého roka zaznamenali najväčší pokles patrí uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, cenová stabilita a výskyt hospodárskej kriminality a organizovaného zločinu.

 

Naopak, najvýraznejšie zlepšenie, napriek nárastu iba o 0,8 % na 69,8 bodu, zaznamenala pracovnoprávna legislatíva. Podnikatelia tak podľa PAS hodnotia novelu Zákonníka práce kladne no ocenili by viac podobných opatrení. Za problém považujú zastavenie pripravovanej daňovo-odvodovej reformy.

 

Druhá najlepšie hodnotená položka bola úroveň infraštruktúry, ktorá s rastom o 0,7 % dosiahla hodnotu 158,9 bodu. Mierny rast zaznamenala aj položka regulácia cezhraničného obchodu. Za posledné obdobie sa zlepšila informačná otvorenosť podnikov a rástol aj ukazovateľ investičného a technologického rozvoja firiem.

 

Základným obdobím na výpočet IPP, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov, bol 1. júl 2001. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už štyridsiatu druhú hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny vo štvrtom štvrťroku 2011. PAS združuje podniky, ktoré dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. eur a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X