Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Polovica Slovákov už svojmu priateľovi finančne pomohla

Polovica Slovákov už svojmu priateľovi finančne pomohla
10. decembra 2015 Tlačiť

Každý druhý Slovák už svojmu priateľovi finančne pomohol. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra 2muse. Drvivá väčšina tých, ktorí už priateľovi požičali, pritom nepožaduje doklad o pôžičke a nechce od nich ani úrok, či inú protislužbu.

Za dobrým pocitom z pomoci pôžičkou sa však skrývajú aj obavy a neistota.

Až 90 % ľudí, ktorí už požičali svojim priateľom peniaze, sa spoľahli len na dobré slovo. „Najčastejšia priateľská pôžička je bezúročná, do 300 eur a na dobré slovo. Vo väčšine prípadov majú ľudia skúsenosť, že sa im peniaze vrátili do jedného roka a požičané peniaze putujú najmä na bežné výdavky,” povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii Tatiana Valachová z prieskumnej agentúry 2muse.

Za dobrým pocitom z pomoci pôžičkou sa však skrývajú aj obavy a neistota. Takmer každý druhý opýtaný má pri požičiavaní obavy, či svoje peniaze od priateľa ešte uvidí.

Ako skonštatovala psychologička Daniela Mináčová, Slováci sú vo všeobecnosti menej asertívni a ťažšie sa im hovorí nie, ak príde priateľ so žiadosťou o pôžičku. Často sa Slováci podľa nej rozhodujú pod vplyvom emocionality danej situácie a až neskôr sú schopní uvedomiť si riziká s tým spojené. Bilancia podľa výsledkov prieskumu je taká, že 72 % respondentov už svoje peniaze dostalo naspäť, 17 % dostalo zatiaľ časť a 11 % ešte nedostalo naspäť ani cent.

Stávajú sa aj prípady, že si klient vezme spotrebný úver namiesto svojho blízkeho

Ak ale majú ľudia možnosť vybrať si, od koho si peniaze požičajú, preferujú radšej spotrebný úver z banky alebo si požičajú od rodiny. Ako však doplnil riaditeľ odboru retailových produktov v Poštovej banke Juraj Dolný, stávajú sa aj prípady, že si klient vezme spotrebný úver namiesto svojho blízkeho, ktorý mu sľúbil splácanie alebo sa za neho zaručí. Slovné sľuby a realita sa však môžu podľa neho líšiť.

„Preto odporúčame, aby sa ľudia podľa možnosti nepodpisovali pod cudzie pôžičky,” povedal Dolný. Zároveň dodáva, že je dôležitá disciplína a je dobré, keď si ľudia sporia. Ideálne je podľa neho pravidelné sporenie vo forme každomesačného odkladania časti peňazí z výplaty. „Optimálna rezerva na nečakané situácie je suma vo výške šiestich mesačných platov,” dodal Dolný.

Reprezentatívny prieskum agentúra 2muse uskutočnila pre Poštovú banku na vzorke 624 respondentov, vo veku 18 až 65 rokov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X