Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prebytok zahraničného obchodu naďalej rastie

Prebytok zahraničného obchodu naďalej rastie
Ilustračné foto SITA
7. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenský zahraničný obchod naďalej pokračuje vo vykazovaní vysokých mesačných prebytkov. Podľa aprílových predbežných údajov Štatistického úradu SR totiž prebytok oproti marcu stúpol o 75 mil. eur a dosiahol 564 mil. eur.
 
V medziročnom porovnaní stúpol v apríli prebytok zahraničného obchodu o 298 mil. eur.
 

Vývoz zo SR za prvé štyri mesiace medziročne narástol o 9 %

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v štvrtom mesiaci podľa štatistikov hodnotu 5,571 mld. eur a v porovnaní s vlaňajškom vzrástol o 9,2 %. Nárast o 3,6 % na 5,007 mld. eur zaznamenal aj dovoz tovaru.
 
Za štyri mesiace tohto roka sa pritom v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil celkový vývoz tovaru o 4,1 % na 20,754 mld. eur a celkový dovoz o 0,4 % na 18,89 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu za štyri mesiace tak bolo aktívne v objeme 1,864 mld. eur a o 738,3 mil. eur vyššie ako vlani. 
 

 
 
Podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska v apríli naďalej pretrvával výrazný predstih dynamiky exportu pred dynamikou importu, čoho dôsledkom je jeden z najvyšších prebytkov zahraničného obchodu vo výške 563,9 mil. eur. „Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch, takýto prebytok vyplýva z výraznejšieho spomalenia dynamiky importu ako exportu, ako dôsledku nižších dovozov na konečnú spotrebu,“ uvádzajú analytici z centrálnej banky v zverejnenom komentári.
 
Vývoj v apríli pritom podľa ich hodnotenia naznačuje, že ďalší vývoj exportu bude závisieť najmä od vývoja zvyšku ekonomiky, keďže automobilový priemysel sa už v minulom roku výrazne priblížil svojím výrobným kapacitám. Štvormesačný prebytok zahraničného obchodu na úrovni takmer 1,9 mld. eur podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša naznačuje, že Slovensko by mohlo v roku 2013 dosiahnuť ďalší rekordný výsledok obchodu s potenciálom prekročiť 4 mld. eur. 
 
Slovensko sa po prevažne deficitných predkrízových výsledkoch zahraničného obchodu v posledných rokoch dostalo k prebytkovej obchodnej bilancii. Za posledné tri roky totiž zahraničný obchod skončil v mesačnom schodku iba výnimočne a kumulatívne ročné prebytky vykazuje už od roku 2009. V roku 2011 dosiahol podľa revidovaných údajov Štatistického úradu SR prebytok zhruba 1 mld. eur a vlani dokonca rekordných vyše 3,6 mld. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X