Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v júli 2014

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v júli 2014
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikam.SK vám prináša súhrn najdôležitejších udalostí v hospodárskej politike, podnikovej ekonomike a legislatíve, ktoré sa stali počas júla 2014.

1. júla

► Vedenie Fondu národného majetku SR (FNM) podpísalo v pondelok Mandátnu zmluvu s investičnými bankami J. P. Morgan Securities PLC, J. P. Morgan Limited a Citigroup Global Markets Limited. Banky budú koordinovať a riadiť proces predaja 49 % akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST).

► Spoločnosti Eustream, ktorá má na starosti prepravu zemného plynu na území Slovenska, sa v minulom roku podarilo zvýšiť zisk. Podnik vygeneroval zisk na úrovni 319 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 20 %. Prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej siete dosiahol vlani výnosy vo výške 697 miliónov eur. 

► Hrubý zahraničný dlh Slovenska v marci klesol o vyše 2,3 mld. USD. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska tak ku koncu tretieho mesiaca tohto roka predstavoval 90,841 mld. USD. Na medziročnej báze to však stále znamenalo nárast zahraničného dlhu až o 17,055 mld. USD, keď koncom marca minulého roka predstavoval 73,786 mld. USD. 

► Štát hospodáril v prvom polroku tohto roka so schodkom 1,97 mld. eur. V samotnom júni sa tak deficit štátneho rozpočtu prehĺbil o vyše 90 mil. eur a medziročne bol schodok vyšší o takmer 305 mil. eur. 

2. júla

► Zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý parlament schválil 16. mája, skončil na Ústavnom súde SR. Podanie, pod ktorým je podpísaných 33 opozičných poslancov, doručil v stredu na ústavný súd nezaradený poslanec Martin Chren.

► Všetky tri zdravotné poisťovne, ktoré pôsobia na Slovensku, skončili v minulom roku v plusových číslach, ich celkový zisk bol 68,7 mil. eur. Oproti roku 2012 sa výsledok ich hospodárenia znížil o 21,5 mil. eur. Pokles evidujú všetky tri poisťovne.

3. júla

► Telekomunikačný operátor, spoločnosť SWAN, a.s., získal v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1 800 MHz, čo mu umožňuje výstavbu mobilnej 4G siete a vstup medzi trojicu najväčších operátorov.

► Prezident Andrej Kiska prijal demisie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča. Obaja vo funkciách skončili po dohode s premiérom Robertom Ficom. Za nového ministra hospodárstva Kiska vymenoval doterajšieho štátneho tajomníka tohto rezortu Pavla Pavlisa. Novým ministrom školstva sa stal Peter Pellegrini, ktorý bol štátnym tajomníkom rezortu financií. 

► Poslanci schválili novelu zákona o bankách, ktorou sa má najmä prebrať európska legislatíva z júna 2013 na zlepšenie fungovania finančných domov. Cieľom je zapracovať požiadavky na úverové inštitúcie a dohľad nad nimi, ako aj nad investičnými spoločnosťami. Zámerom zmien je zaviesť nové medzinárodné štandardy Basel III. do bankovej regulácie.

4. júla 

► Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) plánuje počas najbližších desiatich rokov preinvestovať 618 mil. eur. Investície sú určené tak pre potreby výstavby a rekonštrukcie elektrických vedení na Slovensku ako aj na budovanie nových medzinárodných prepojení.

► Pohľadávky Sociálnej poisťovne (SP) ku koncu apríla tohto roka dosiahli takmer 707,7 mil. eur. V porovnaní s koncom vlaňajška sa zvýšili o 40,5 mil. eur. 

6. júla

► Najväčšia talianska energetická spoločnosť Enel vymenovala za svojich poradcov pri predaji podielu v Slovenských elektrárňach (SE) banky Deutsche Bank a BNP Paribas. V sobotu to uviedla spoločnosť Enel vo svojom stanovisku. „Potvrdzujeme, že sme udelili mandát dvom bankám,“ uviedol Enel. Informovali o tom talianske noviny Il Sole 24 Ore. 

7. júla

► Podiel hrubého domáceho produktu, ktorý Slovensko dalo v roku 2012 na zdravotníctvo, opäť nedosiahol na priemer krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Kým celkové výdavky SR predstavovali 8,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), priemer vyspelých štátov sa pohyboval na úrovni 9,3 %. Vyplýva to zo správy OECD Health Data 2014, ktorá sa opiera o údaje z roku 2012.

► Sadzba dane z motorových vozidiel by sa mala znížiť a zjednotiť na úrovni najnižších v súčasnosti stanovených sadzieb. Navrhuje to ministerstvo financií (MF) v návrhu zákona o dani z motorových vozidiel, ktorá je v súčasnosti upravovaná v rámci zákona o miestnych daniach.

8. júla

► Vláda plánuje novelizovať Ústavu SR s cieľom zákazu vývozu pitnej, minerálnej a geotermálnej vody za hranice Slovenska. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda vlády Robert Fico spoločne s ministrom životného prostredia Petrom Žigom. Výnimky budú podľa Fica možné len v prípade extrémnych humanitárnych situácií. 

► Daň z pridanej hodnoty (DPH) ani v prípade zníženia deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu neklesne. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH z dielne Smeru-SD, podľa ktorého sa opatrenie znižujúce sadzbu dane z 20 % na pôvodných 19 % v prípade poklesu schodku verejných financií pod stanovenú hranicu zo zákona vypúšťa. 

► Záujemcovia o reverzné dodávky plynu pre Ukrajinu si u slovenského prepravcu Eustream do roku 2019 rezervovali prepravné kapacity v objeme 10 mld. kubických metrov, čiže takmer 20 % ročnej spotreby plynu na Ukrajine. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia hovorcu spoločnosti. 

► V Bytči a šiestich okolitých obciach v utorok oficiálne začali budovať novú kanalizáciu a vodovod. Za vyše 50 miliónov eur zmodernizujú Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) čistiareň odpadových vôd a vybudujú 65 kilometrov verejnej kanalizácie pre 11-tisíc obyvateľov a 52 kilometrov vodovodnej siete pre osemtisíc ľudí. 

9. júla

► Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol o vyčiarknutí stavebných spoločností Doprastav, a.s. a Strabag, a.s. Praha zo zoznamu podnikateľov. Dôvodom je ich účasť na kartelovej dohode v diaľničnom tendri na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce pred deviatimi rokmi. Uvedené spoločnosti sa nebudú môcť zúčastňovať verejného obstarávania.

► Zahraničný obchod Slovenska skončil v máji v prebytku 464,7 mil. eur. Oproti aprílu to znamenalo zlepšenie salda o takmer 159 mil. eur. Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu SR. Slovensko pritom v zahranično-obchodnej výmene zaznamenalo v máji pokles dovozu aj vývozu. Kým dovoz sa medziročne znížil o 0,1 % na 5,047 mld. eur, vývoz klesol o 2,7 % na 5,512 mld. eur.

► Parlament zrušil obmedzenie, ktoré v súčasnosti neumožňuje ambulantne predávať napríklad mäso či mliečne výrobky v obciach, kde je kamenná prevádzka potravín. V skrátenom legislatívnom konaní schválil novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorou sa mení aj zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach z dielne ministerstva hospodárstva (MH).

► Parlament schválil nový zákon o sociálnej práci. Zákon upravuje sociálnu prácu, podmienky na jej výkon, ako aj zriadenie Slovenskej komory sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce. Sociálnu prácu budú môcť vykonávať len fyzické osoby, ktoré sú odborne spôsobilé.

10. júla

► Stavebná produkcia v máji tretíkrát v tomto roku medziročne vzrástla, a to o 2 % na 386,1 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,7 % vyššia ako v apríli, informoval vo štvrtok Štatistický úrad SR (ŠÚ). Za päť mesiacov výkony odvetvia dosiahli objem 1,445 mld. eur, čo je oproti rovnakému obdobiu vlaňajška o 1,1 % menej. 

► Tempo rastu priemyselnej produkcie na Slovensku zrýchlilo. Podľa údajov Štatistického úradu SR očistených o vplyv počtu pracovných dní totiž produkcia v priemysle v máji medziročne stúpla o 6,1 %, kým v apríli rástla o 5 %. 

► Tržby v slovenskom lesnom hospodárstve v roku 2013 dosiahli 470,91 mil. eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znamená pokles o 4,76 %. Ich zníženie spôsobil predovšetkým medziročný úbytok tržieb za drevo na úrovni 7,11 mil. eur. Lesné hospodárstvo v minulom roku vykázalo zisk 31,6 mil. eur. 

► Premiér Robert Fico chce zakázať vývoz vody zo Slovenska zmenou štvrtého článku slovenskej ústavy. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede, ústavná zmena by znamenala prekážku, ktorú by nebolo možné prekonať. 

 

11. júla

► Vedenie spoločnosti Enel odsúhlasilo predaj Slovenských elektrární (SE). 

► Zamestnanosť v priemysle sa v máji medziročne zvýšila o 2 % a vzrástla tak ôsmy mesiac po sebe. 

► Tržby v slovenskom priemysle po aprílovom poklese o 1,4 % sa v piatom mesiaci opäť vrátili k medziročnému rastu. V máji boli totiž vyššie o 1,9 %. Medzimesačne v máji oproti aprílu však celkové tržby v priemysle mierne poklesli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. 

13. júla

► Rýchlostnú cestu R2 Zvolen, východ – Pstruša postaví španielsko-slovenská skupina Corsan Corviam Construcción, S.A. so sídlom v Madride a Chemkostav IS, s.r.o. Michalovce. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) s uvedeným združením už podpísala zmluvu o dielo. Úsek R2 v dĺžke 7,85 kilometra má vybraný zhotoviteľ vybudovať za 82,33 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), čo je 60,13 % z predpokladanej ceny 136,91 mil. eur

14. júla

► Spotrebiteľské ceny sa po mesačnej stagnácii v júni vrátili opäť k miernemu poklesu. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v šiestom mesiaci medziročne ceny klesli o 0,1 %. V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny na Slovensku rovnako poklesli o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní pritom v júni oproti máju stúpli o 0,1 %, kým mesiac predtým rástli o 0,2 %.

► Tempo rastu objednávok v slovenskom priemysle sa po májovom spomalení na 1,3 % v júni mierne zrýchlilo. Ako informoval Štatistický úrad SR, v júni totiž objednávky v priemysle medziročne stúpli o 2,2 %. V nominálnom vyjadrení dosiahli nové objednávky v šiestom mesiaci tohto roka 3,728 mld. eur. 

► Vlaňajšia konsolidácia verejných financií bola dostatočne dynamická, korekčné mechanizmy v podobe výdavkových stropov štartovať netreba, zhodnotila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Štrukturálny deficit totiž podľa rady vlani dosiahol 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a hoci bol stále ďaleko od strednodobého cieľa na úrovni 0,5 % výkonu ekonomiky, jeho medziročné zníženie o 1,9 % HDP bolo vyše dvojnásobné oproti požadovanej úrovni.

15. júla

► Veritelia žiadajú od zadlženej stavebnej spoločnosti Doprastav, a.s. zaplatenie 458 mil. eur, ale dostanú len zlomok z tejto sumy. Ako v utorok informoval denník Pravda, správca reštrukturalizácie Doprastavu na prvej veriteľskej schôdzi sa v pondelok stretol takmer s tisíckou veriteľov a uznal voči ním zatiaľ dlh vo výške asi 190 mil. eur. O zvyšných zhruba 270 mil. eur dlhov rozhodne súd.

► Zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami budú po novom zamestnávatelia povinne zabezpečovať pre všetkých zamestnancov. Doposiaľ sa takéto opatrenie vzťahovalo len na rizikových pracovníkov, teda 3. a 4. kategórie. Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá takéto zmeny zavádza, podpísal prezident SR Andrej Kiska. 

► Česká zbrojovka Uherský Brod investuje do nového spoločného česko-slovenského závodu na výrobu ručných zbraní CZ Slovensko, ktorý otvorili v areáli Vojenského opravárenského podniku Nováky, tri až štyri milióny eur. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol generálny riaditeľ Českej zbrojovky Lubomír Kovařík, v závode už pracuje prvých 65 ľudí a do konca roka by ich malo byť dvesto.

16. júla

► Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v konaní o vyčiarknutí stavebných firiem zo zoznamu podnikateľov pre kartel rozhodol o ďalších dvoch spoločnostiach. Rozhodnutia úradu sa týkajú spoločností Inžinierske stavby, a.s. Košice a Skanska, a.s. Praha. Pre agentúru SITA to v stredu potvrdil hovorca úradu Ján Mažgút. Informácie o tom ako úrad rozhodol, však neposkytol z dôvodu, že rozhodnutia ešte nie sú právoplatné. 

► Samosprávy na Slovensku hospodárili v prvom štvrťroku tohto roka s prebytkom v objeme 147,2 mil. eur. V medziročnom porovnaní to znamenalo zníženie prebytku o 13,1 %. Zhoršilo sa totiž ich bežné hospodárenie, keď prebytok z bežného rozpočtu klesol o 23,5 % na 129,2 mil. eur. Pri kapitálovom rozpočte naopak znížili schodok o takmer dve tretiny na 5,5 mil. eur a finančné hospodárenie sa zlepšilo o 44 % pri prebytku na úrovni 23,6 mil. eur. 

17. júla

► Pre český energetický koncern ČEZ je povinnosťou posúdiť možnú ponuku za slovenské aktíva Enelu. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Bloomberg šéf českého rezortu priemyslu a obchodu Jan Mládek. Kombinácia ČEZ a Slovenských elektrární dáva podľa neho veľký zmysel aj z historického hľadiska.

► Autodopravcovia nesúhlasia s návrhom rezortu financií na úpravu dane z motorových vozidiel. Podľa prepočtov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) totiž pri uplatnení nových pravidiel zákon o motorových vozidlách v porovnaní s okolitými krajinami poškodí podnikateľské prostredie na Slovensku. Spustili preto hromadnú pripomienku, cez ktorú žiadajú, aby boli ročné sadzby dane z motorových vozidiel upravené na štandardné úrovne podnikania, ako je to v Českej republike.

18. júla

► Zámer ministra hospodárstva Pavla Pavlisa poskytnúť daňovú úľavu vo výške 58 mil. eur firme podnikateľa Andreja Babiša preveruje Európska komisia. Informoval o tom europoslanec Ivan Štefanec. „Obrátil som sa na Európsku komisiu, konkrétne na pána Joaquína Almuniu, ktorý je komisárom pre hospodársku súťaž, s otázkou v akom stave je preverovanie daňových úľav z verejných zdrojov v maximálnej výške 58 miliónov eur pre firmu Duslo Šaľa,“ povedal europoslanec.

► Prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o správe, prevádzke a používaní informačného systému Centrálny elektronický priečinok (CEP) pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru. Cieľom zákona, ktorý schválil parlament začiatkom júla, je zabezpečiť plnohodnotné uplatňovanie a využívanie informačného systému.Počet osobných bankrotov v druhom kvartáli tohto roka vzrástol, pričom bol kvartálne historicky najvyšší. Vyhlásených bolo 110 osobných bankrotov, čo je medziročne o 31 % viac. 

 

21. júla

► Súkromný vlakový osobný dopravca RegioJet chce zvýšiť počet svojich zamestnancov na Slovensku zhruba o 150. Posilní tak personálne zázemie v už prevádzkovanej osobnej doprave na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno i v pripravovanom spojení IC vlakov Bratislava – Žilina – Košice.

► U.S. Steel skončil v minulom roku v strate 369 mil. eur. Oproti roku 2012, kedy oceliarne vykázali zisk na úrovni 28 mil. eur, to znamenalo zhoršenie hospodárskeho výsledku o takmer 400 mil. eur. Spoločnosť tvrdí, že za zhoršením hospodárskeho výsledku je vplyv zníženia hodnoty nehnuteľností, strojov a zariadení a nehmotného majetku a tiež pokles predajných cien.

► Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola v júni tohto roka na úrovni 12,78 %, oproti máju tak poklesla len mierne, a to o 0,02 percentuálneho bodu (p. b). Medziročne sa znížila o 1,47 percentuálneho bodu.

► Daňové úrady evidovali ku koncu minulého roka dlžoby na daniach a cle v miliardách eur. Vyplýva to zo zoznamu dlžníkov zverejneného finančnou správou, do ktorého sú zaradené fyzické osoby s daňovým nedoplatkom vyše 17 tisíc eur a právnické osoby vyše 170 tisíc eur a pri ktorých nezaniklo právo na vymáhanie dlžnej sumy. Koncom roka tak bolo v dlžníckych zoznamoch 5 007 subjektov s dlžnou sumou 2,155 mld. eur. 

22. júla

► Veriteľský výbor predĺžil stavebnej spoločnosti Doprastav, a. s. lehotu na predloženie záverečného návrhu reštrukturalizačného plánu o šesťdesiat dní. Firma, ktorá je v reštrukturalizácii od konca apríla, zdôvodnila žiadosť o predlženie lehoty rozsiahlosťou a zložitosťou reštrukturalizačného konania, ako aj potrebou spracovania finančnej časti reštrukturalizačného plánu.

► Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) dosiahla v minulom roku tržby a výnosy z vlastných výkonov vo výške takmer 36 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 21 %. Podniku sa podarilo navýšiť aj svoj čistý zisk. Kým v roku 2012 dosiahol zisk na úrovni 1,6 mil. eur, v minulom roku to už bolo 11,7 mil. eur.

23. júla

► V najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne, bola policajná razia. Pre agentúru SITA túto informáciu potvrdili viaceré od seba nezávislé zdroje, ktoré si neželali byť menované. Fakt, že sú v elektrárňach policajti, potvrdilo aj Ministerstvo hospodárstva SR. Hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková informovala, že policajtov zaujímali dokumenty, ktoré sa týkajú privatizácie Slovenských elektrární.

► Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) plánuje predložiť na septembrové rokovanie Národnej rady SR novelu zákona o investičnej pomoci. Novelou chce strana zrušiť pravidlo, podľa ktorého o daňovej úľave na investičný zámer nad 200 mil. eur rozhoduje len minister. SaS pritom reaguje na zámer ministra hospodárstva Pavla Pavlisa poskytnúť daňovú úľavu vo výške 58 mil. eur firme podnikateľa Andreja Babiša, a to Duslu Šaľa.

► Objem plynu prepravovaného na Ukrajinu z Európskej únie reverzným tokom sa znížil v dôsledku protestu ruskej plynárenskej firmy Gazprom. Povedal to v stredu ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. „Dodávky plynu prostredníctvom reverzného toku sú teraz obmedzené. Je to spojené s určitými krokmi Gazpromu,“ povedal Prodan novinárom a dodal, že zmenšenie reverzného toku Ukrajina prvýkrát evidovala pred dvoma týždňami. 

24. júla

► Spoločnosť Eustream v súčasnosti pracuje na troch projektoch výstavby plynovodných prepojení s okolitými krajinami. Finišuje s projektom reverzného chodu plynu s Ukrajinou, ako aj s výstavbou plynovodného prepojenia s Maďarskom. V štádiu rozpracovanosti má projekt výstavby plynovodného prepojenia s Poľskom. 

► Starobní dôchodcovia poberajú penzie dlhšie, ako tomu bolo pred desiatimi rokmi, v priemere o viac ako štyri roky. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne. 

25. júla

► Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vo štvrtok podpísal novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou sa okrem iného zachováva sadzba dane na úrovni 20 % aj v prípade zlepšeného hospodárenia štátu. 

► Skupina Východoslovenská energetika (VSE) dosiahla v minulom roku čistý zisk na úrovni 46 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 32 %. 

► Opozičná SDKÚ-DS kritizuje úvahy nového ministra školstva meniť ústavný zákon o dlhovej brzde, aby učiteľom pridal na platoch. Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) v rozhovore pre týždenník Plus 7 dní uviedol, že ak nenájde iný spôsob, zrejme bude žiadať o novelizáciu ústavného zákona, aby mohli platy učiteľov v budúcom roku narásť. Podľa SDKÚ-DS chcú meniť ústavný zákon tak, aby mohli plytvať ešte viac a na učiteľov sa len vyhovárajú. 

28. júla

► Ekonomika Slovenska v tomto roku porastie o 2,5 %. Taký je priemerný odhad analytikov komerčných bánk, ktorý vzišiel z júlového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska. Oproti predchádzajúcemu mesiacu tak svoje odhady nemenia. Rovnako ako výhľad na nasledujúci rok, ktorý ponechávajú na úrovni 3,1 %. 

► Minister hospodárstva Pavol Pavlis po pondelňajšom rokovaní vlády potvrdil, že dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) bude mať ďalšie meškanie. Taktiež uviedol, že dostavba mochoveckých blokov si vyžiada viac ako 3,8 mld. eur. Minister však nechcel byť konkrétnejší, keďže analýzu o dostavbe Mochoviec, ktorú vypracovali akcionári Slovenských elektrární, stále analyzujú. 

29. júla

► Nálada v slovenskej ekonomike sa naďalej zlepšuje. Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu SR, podľa ktorých trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu v júli stúpol o 2 body a spresnenú hodnotu z predchádzajúceho mesiaca tak navýšil na 102,8 bodu. Do výsledku sa podľa štatistikov premietol priaznivý vývoj dôvery vo všetkých sektoroch s výnimkou obchodu. 

► Telekomunikačný operátor, spoločnosť Orange Slovensko, dosiahol k 30. júnu tohto roka výnosy 285,7 mil. eur. Ako ďalej informovala spoločnosť, viac ako polovicou sa na medziročnom poklese výnosov o 11 % podieľala regulácia cien. Najrýchlejšie rastúcou zložkou výnosov z mobilných služieb boli výnosy z mobilných nehlasových služieb.

► Bežný účet platobnej bilancie skončil v máji tohto roka opäť v prebytku. Ten podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahol 149 mil. eur, oproti aprílovému zrevidovanému prebytku 57 mil. eur. Kumulatívne tak za prvých päť mesiacov tohto roka vykázal bežný účet platobnej bilancie prebytok 699 mil. eur. 

► Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s. (SSE) dosiahla v minulom roku čistý zisk v objeme 23,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 58 mil. eur. 

30. júla

► Rezort financií žiada ministerstvo práce a sociálnych vecí, aby ďalšie programy na podporu zamestnávania už necielilo špecificky na mladých ľudí. Ministerstvo financií to uviedlo ako zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa má od budúceho roka zaviesť roka nový príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní. 

► Tatra banka dosiahla v prvom polroku čistý zisk na úrovni 52,23 mil. eur. V medziročnom porovnaní mierne stúpol o 0,6 %. V rovnakom období vlaňajška bola banka totiž v pluse 51,91 mil. eur. 

► Opatrenia navrhované v novele zákona o dani z príjmov, ktorú rezort financií predložil iba tento mesiac, narazili na nesúhlas mnohých subjektov. V pripomienkovom konaní k návrhu totiž ministerstvu poslali vyše 620 pripomienok, z toho až 283 zásadných. 

► Potravinárskemu priemyslu sa vlani podarilo podľa predbežných údajov dosiahnuť najlepší hospodársky výsledok za posledné tri roky, keď sa jeho zisk pred zdanením vyšplhal na 184,5 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to o 110,2 mil. eur viac. 

31. júla 

► Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v prvom polroku čistý zisk 89,8 mil. eur pri medziročnom poklese o 1,5 %. „Pokles ovplyvnilo najmä opätovné zavedenie odvodov do Fondu ochrany vkladov vo výške 7,4 mil. eur,“ povedal podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj. 

► VÚB banka dosiahla v prvých šiestich mesiacoch tohto roka čistý zisk 58,83 mil. eur. V porovnaní s prvým polrokom vlaňajška to znamená zvýšenie o 6,5 %. 

► Slovenský hrubý zahraničný dlh sa v apríli znížil o 3,12 mld. USD. Koncom štvrtého mesiaca tohto roka tak predstavoval 87,72 mld. USD. V medziročnom porovnaní to však stále znamenalo výrazný nárast zahraničných pasív slovenských subjektov o vyše 11 mld. USD, keď koncom vlaňajšieho apríla dosiahol zahraničný dlh 76,698 mld. USD. 

► Výstavba diaľničného úseku D3 Svrčinovec – Skalité sa dostala do ďalšej fázy, začalo sa razenie takmer 900 metrov dlhého tunela Poľana. Informoval o tom hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Michal Fúrik. 

► Po zatvorení závodu Microsoft (bývalá Nokia) v maďarskom Komárome príde o prácu 675 Slovákov. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X