Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast hospodárstva podľa NBS v tomto roku dosiahne 2,4 %

Rast hospodárstva podľa NBS v tomto roku dosiahne 2,4 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pre rok 2015 centrálna banka aktuálne prognózuje hospodársky rast na úrovni 3,3 % a pre rok 2016 vo výške 3,5 %. 

Centrálna banka znižuje predpokladanú priemernú harmonizovanú infláciu na 0,2 %

Slovenské hospodárstvo by malo v roku 2014 reálne rásť o 2,4 %. Vyplýva to z aktuálnej prognózy Národnej banky Slovenska (NBS). V poslednej decembrovej prognóze pritom centrálna banka predpokladala, že rast hrubého domáceho produktu v roku 2014 dosiahne 2,2 %, čo ešte v rámci januárovej aktualizácie zrevidovala mierne nahor na 2,3 %.
 

 
Pre rok 2015 centrálna banka aktuálne prognózuje hospodársky rast na úrovni 3,3 % a pre rok 2016 vo výške 3,5 %. Očakávania hospodárskeho rastu pre nasledujúce dva roky tak zostávajú bez zmeny. Informoval o tom na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Jozef Makúch. Ako dodal, riziká v reálnej ekonomike sú podľa centrálnej banky v tomto roku smerom k vyššiemu rastu, pre roky 2015 a 2016 sú vybilancované. 
 

Očakávaný rast cien v tomto roku je pre ekonomiku nebezpečne nízky

Výraznejšiu zmenu oproti predchádzajúcim očakávaniam však ukazuje NBS v predpokladanom vývoji spotrebiteľských cien. Týkajú sa najmä tohto roku, pre ktorý centrálna banka znižuje predpokladanú priemernú harmonizovanú infláciu o 0,4 percentuálneho bodu na 0,2 %. „V prvej polovici roka sa očakáva pretrvávanie stagnácie cien, kým ku koncu tohto roka by však mali ceny postupne začať rásť,“ tvrdí Makúch.
 
Napriek tomu je očakávaný rast cien v tomto roku pre ekonomiku nebezpečne nízky a NBS nevylučuje ani riziko deflácie, ktoré definuje ako medziročný pokles cien v štyroch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. Pravdepodobnosť deflácie v roku 2014 však momentálne odhaduje iba na 20 až 25 %. Aktuálny vývoj cien totiž nepovažuje za dramatickejší, ako v krízových rokoch 2009 a 2010, kedy deflácia v makroekonomickom zmysle nenastala. Pre roky 2015 a 2016 centrálna banka pritom svoje prognózy priemerného rastu spotrebiteľských cien ponecháva takmer bez zmeny na úrovni 1,9 %, resp. 2 %. 
 

 

Miera nezamestnanosti má klesať k 12 %

Na trhu práce predpokladá NBS pozitívnejší vývoj, ako vo svojej poslednej prognóze. Odhad rastu zamestnanosti v tomto roku zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 0,7 % a pre rok 2015 o 0,1 percentuálneho bodu na 0,6 %. Rovnaký rast očakáva aj v roku 2016. „Na trhu práce sa dostavili pozitívne tendencie skôr, ako sa čakalo. Preto sa pre tento rok predpokladá rýchlejšia akcelerácia zamestnanosti s pozitívnym dopadom na vývoj nezamestnanosti,“ povedal v utorok Makúch. Miera nezamestnanosti by tak mala v tomto roku dosiahnuť 13,5 % oproti pôvodne očakávaným 13,8 %, v roku 2015 by to malo byť 12,8 % oproti 13,2 % a v roku 2016 by mala byť na úrovni 12 % oproti pôvodne prognózovaným 12,4 %. 
 
Centrálna banka však na druhej strane znížila odhad rastu nominálnych miezd. Svoju poslednú prognózu ich rastu pre tento rok znížila o 0,4 percentuálneho bodu na 2,5 %. Pri pomalšom raste spotrebiteľských cien by však ani takáto revízia nemala znamenať spomalenie rastu reálnych miezd, ktorého odhad pre tento rok tak NBS ponecháva na úrovni 2,3 %. V ďalších dvoch rokoch by mali nominálne mzdy rásť o 4 %, resp. 4,4 %. Reálne mzdy by tak po zohľadnení rastu cien mohli podľa centrálnej banky v roku 2015 stúpnuť o 2 % a v roku 2016 o 2,3 %. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X