Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast našej ekonomiky v roku 2015 spomalí konflikt na Ukrajine

Rast našej ekonomiky v roku 2016 spomalí konflikt na Ukrajine
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
18. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo financií Znížilo aj odhad rastu cien v budúcom roku z pôvodných 1,5 % na 1 %. 

Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,4 %

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,4 %. O novej predikcii rastu hrubého domáceho produktu (HDP) informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. Ekonomika SR podľa neho začala po dlhšom čase rásť zo svojich vnútorných zdrojov.

 

„Oživenie na trhu práce prekonalo naše očakávania,“ skonštatoval Kažimír. Reálne mzdy rástli podľa neho najrýchlejšie za posledných sedem rokov a takisto nastalo oživenie v oblasti domácej spotreby. V budúcom roku bude Slovensko podľa rezortu financií taktiež rásť, tempo sa podľa Kažímíra zrýchli na 2,6 % HDP. 

 

 

Rok 2016 ovplyvnia aj horšie vyhliadky zahraničného dopytu

Ministerstvo financií tak tohtoročnú prognózu rastu hospodárstva ponecháva bez zmeny. Tú budúcoročnú však skresalo o 0,4 percentuálneho bodu z pôvodných 3 %. „Prognózu na rok 2015 ovplyvnili samozrejme aj horšie vyhliadky zahraničného dopytu ako aj pokles vládnej spotreby, ktorý vyplýva z potreby konsolidácie a znižovania deficitu,“ vyhlásil vo štvrtok minister Kažimír. 

 

 

Šéf Inštitútu finančnej politiky Martin Filko dodal, že jedným zo základných faktorov, ktoré na novú prognózu vplývali, je konflikt na Ukrajine a prijaté sankcie. Slovensko však podľa neho nepatrí medzi krajiny, ktoré by boli výrazne závislé na exporte do Ruska. Dominantnú časť nášho exportu do Ruska tvoria automobily nasledované elektrotechnickými výrobkami.

 

Spotrebiteľská dôvera v EÚ má oslabovať

„Priamy vplyv sankcií je relatívne malý. Čo je ale významnejším rizikom, je nepriamy vplyv, ktorý vyplýva najmä z oslabenia podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery v celej Európskej únii,“ tvrdí. Práve tieto vplyvy majú podľa Filka negatívny dopad na tohtoročný hospodársky rast v objeme 0,2 percentuálneho bodu a v budúcom roku 0,3 percentuálneho bodu. 

 

Druhým faktorom je aj nová výkaznícka metodika ESA 2010. Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré priniesla, patrí napríklad vykazovanie výdavkov na vedu a výskum a takisto obranných výdavkov. Kým doteraz boli posudzované ako spotreba, podľa nových pravidiel sa evidujú ako investície. 

 

 

Štát vyberie na daniach viac

Pomalší ako pôvodne očakávaný hospodársky rast v budúcom roku si však podľa ministra financií dodatočné konsolidačné opatrenia zrejme nevyžiada. Vďaka posilňujúcej domácej spotrebe totiž štát zrejme vyberie na daniach napokon viac, ako hovorili pôvodné odhady. Aktualizovanú daňovú prognózu by malo ministerstvo predstaviť budúci týždeň. 

 

Rezort financií pritom očakáva, že s pokračujúcim hospodárskym rastom bude napredovať aj trh práce. Zamestnanosť by mala v tomto roku stúpnuť o 1 % a v budúcom roku o 0,4 %. Naďalej by mali rásť aj mzdy, ktoré v tomto roku najmä vďaka stagnácii spotrebiteľských cien stúpnu o 4,1 %. V roku 2015 by pri miernom oživení rastu cien mali reálne mzdy stúpnuť o 2,1 %. 

 

Odhad inflácie pre budúci rok výrazne klesol

Samotná inflácia totiž v tomto roku vykazuje najnižšie úrovne v histórii samostatného Slovenska. Ministerstvo financií odhad rastu cien v tomto roku ešte zrevidovalo o 0,1 bodu na 0,1 %. Znížilo aj odhad rastu cien v budúcom roku z pôvodných 1,5 % na 1 %.

 

„V rámci jednotlivých komponentov pozorujeme výrazné zlacnenie potravín, mierny pokles regulovaných cien a len slabý rast čistej inflácie. Tempo inflácie by sa malo mierne zrýchliť v poslednom kvartáli tohto roka a pomaly akcelerovať v prvej polovici budúceho roka,“ píše v prognóze Inštitút finančnej politiky.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X