Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort financií znížil odhad rastu hospodárstva na 0,5 %

Fotobanka Pixmac
12. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenská ekonomiky uberá nohu z plynu. To, čo ukazovali v predchádzajúcich týždňoch prognózy všetkých relevantných inštitúcií, potvrdzuje aj samotný rezort financií cez prognózu svojho Inštitútu finančnej politiky.
 
Ten totiž znížil odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,5 %, čím svoju januárovú prognózu zrevidoval nadol o 0,7 percentuálneho bodu.
 

Oživenie ekonomiky má naštartovať koncom roka

Podobne analytici rezortu financií pristupujú aj k vyhliadkam v ďalších rokoch. Očakávania pre rok 2014 skresali rovnako o 0,7 percentuálneho bodu na 2,2 % a pre rok 2015 o 0,5 percentuálneho bodu na 2,9 %.
 
„Pod zníženie tempa rastu sa podpísala recesia u našich najdôležitejších obchodných partnerov a slabý domáci dopyt. Nepriaznivá situácia v Európe negatívne ovplyvní export a investičnú aktivitu u nás. Fiškálna konsolidácia a problémy na trhu práce budú naďalej tlmiť domácu spotrebu,“ konštatuje v prognóze inštitút.
 
 
Postupné zrýchľovanie hospodárskeho rastu od konca roka 2013 má byť podľa analytikov rezortu financií podporované predovšetkým očakávaným postupným oživovaním svetovej ekonomickej aktivity. 
 

Nižšia inflácia

Spolu so spomaľujúcim hospodárstvom klesá aj dynamika rastu cien. Rast cenovej hladiny by tak podľa rezortu financií mal byť v tomto roku výrazne nižší ako v roku 2012, keď predpokladaný medziročný rast spotrebiteľských cien je na úrovni 1,7 %. „Hlavným dôvodom spomalenia rastu cien je pomalší rast regulovaných cien a nízke hodnoty čistej inflácie. Nízke medziročné rasty čistej inflácie zodpovedajú nevýraznému domácemu dopytu,“ dodáva inštitút. 
 

Vyššie prognózy nezamestnanosti

Nové prognózy zároveň vysielajú aj menej optimizmu na trh práce, kde obrat k lepšiemu má byť pomalší. Spomalenie ekonomickej aktivity bude totiž podľa IFP sťažovať vytváranie pracovných miest. Nezamestnanosť v tomto roku podľa aktuálnej prognózy dosiahne 14,5 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac, ako sa očakávalo v januári.
 
Prognózu nezamestnanosti na rok 2014 navýšili o 0,4 bodu na 14,2 % a pre rok 2015 rovnako o 0,4 percentuálneho bodu na 13,4 %. Pokles nezamestnanosti v ďalších rokoch podľa inštitútu súvisí s vyšším hospodárskym rastom. 
 

 
 
Napriek negatívnym správam o ekonomickom vývoji rezort financií stále ostáva optimistický, pokiaľ ide o vývoj reálnych miezd. Tie by mali po vlaňajšom vyše percentnom prepade opäť mierne rásť o 0,3 %. Na mzdy podľa IFP pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane negatívne vplýva pomalší rast ekonomiky a zmrazenie miezd v štátnej správe, pozitívny vplav má naopak príspevok miezd v zdravotníctve, ktorý je vzhľadom na zvyšovanie miezd počas minulého roka vysoký.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X