Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SaS chce zlepšiť podmienky podnikania pre živnostníkov

SaS chce zlepšiť podmienky podnikania pre živnostníkov
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA
16. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podmienky pre živnostníkov by sa mali radikálne zmeniť. Navrhuje to strana SaS, ktorá v stredu predstavila desať opatrení pre zlepšenie podnikania živnostníkov. Tie plánuje postupne predložiť do Národnej rady SR.
 
„Samozrejme, strana Smer si už v minulosti viaceré veci z nášho programu osvojila, a ak si to osvoja ako jeden celok, tak my budeme len radi a podporíme ich v tom,“ skonštatoval predseda strany Richard Sulík.
 

SaS chce meniť odvody aj Zákonník práce

SaS navrhuje napríklad zrušenie minimálnych zdravotných a sociálnych odvodov, či zrušenie hranice pre povinné sociálne odvody. Tie exminister práce Jozef Mihál označil za nespravodlivé. „To je aj hlavný dôvod, prečo živnostníci končia svoje živnosti, prestávajú podnikať a končia na úrade práce,“ skonštatoval. Na druhej strane navrhuje zvýšenie nezdaniteľnej časti pre odvod do druhého piliera. 
 
SaS navrhuje aj zrušenie povinného nemocenského poistenia, zavedenie slobody v odpisovaní majetku či zmenu paušálnych výdavkov zo 40 na 25 %, ale bez stropu. Živnostníkom by malo pomôcť aj predĺženie lehoty na podanie priznania k dani z príjmov, či zvýšenie limitu pre hotovostné platby z 5 tis. eur na 15 tis. eur. 
 
Liberáli takisto navrhujú obmedziť platnosť niektorých ustanovení Zákonníka práce pre tých živnostníkov, ktorí zamestnávajú päť a menej ľudí. Toto opatrenie by podľa nich malo prispieť ku rastu zamestnanosti. SaS chce presadiť aj zmenu živnostenského zákona tak, aby sa zvýšil počet voľných živností na úkor viazaných živností. Posledným navrhovaným opatrením je zrušenie koncesionárskych poplatkov pre živnostníkov. 
 

 
Desiatka opatrení by štátu priniesla výpadok približne 140 mil. eur ročne. Tie by SaS chcela získať zrušením investičných stimulov, čo by malo priniesť 68 mil. eur. „Dnes sa pod týmto pojmom skrýva hlavne to, že Robert Fico svojim spriazneným firmám rozdáva rôzne sumy,“ skonštatoval Sulík. Ďalších 80 mil. eur ročne by mala zabezpečiť zmena pri vyplácaní detských prídavkov. Tie liberáli navrhujú vyplácať len na prvé štyri deti. Suma by sa mala navyše znižovať s rastúcim príjmom rodičov. 
 
„Dnešnú situáciu pre živnostníkov vnímame ako mimoriadne zlú, podnikateľské prostredie sa systematicky zhoršuje. Socialistická vláda jednoducho nevie, čo je to podnikať, ľudia vo vláde na čele s premiérom, ktorý celý život žil z verejných peňazí, väčšinou žiadne hodnoty netvorili,“ uzavrel Sulík.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X