Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SDKÚ chce sprístupniť sociálne dávky viacerým rodinám

SDKÚ chce sprístupniť sociálne dávky viacerým rodinám
Ilustračné foto: shutterstock.com
3. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný navrhuje, aby štát vyplácal dávku v hmotnej núdzi všetkým rodinám s nezaopatreným dieťaťom, ktorých jediným príjmom je príjem zo Sociálnej poisťovne.
 
Úrady práce a sociálnych vecí by podľa neho pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi v prípade rodiny s nezaopatreným dieťaťom nebrali do úvahy celú výšku materskej alebo nemocenskej dávky, či dôchodku.
 

Návrh SDKÚ-DS nerozlišuje medzi výškou materskej dávky

„Sú to dávky, na ktoré má pracujúci človek nárok v dôsledku toho, že celý život platil odvody na sociálne poistenie,“ povedal Novotný. V súčasnosti sa pri posudzovaní hmotnej núdze občana bez ohľadu na to, či má nezaopatrené dieťa, alebo nie, nepovažuje za jeho príjem štvrtina z materskej dávky, nemocenskej dávky alebo dôchodku. Návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi už opozičný poslanec predložil do parlamentu.
 
„Rodiny, kde aspoň jeden z rodičov pracoval a nie vlastným zavinením sa dostali do núdzovej situácie a majú nezaopatrené deti, sa dostanú na úroveň rodín, kde rodičia nepracovali,“ tvrdí podpredseda SDKÚ-DS. Ako príklad uviedol matku s dvomi nezaopatrenými deťmi, ktorej zomrel manžel, poberá materskú dávku a pred odchodom na materskú dovolenku pracovala za 350 eur. „Podľa dnes platnej legislatívy by jej vychádzalo materské 227 eur,“ uviedol.
 

 
Ak by parlament schválil návrh SDKÚ-DS, tak by podľa Novotného takáto matka mala okrem toho nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 150 eur, resp. po zdokladovaní výdavkov s bývaním až 239 eur. Návrh SDKÚ-DS však nerozlišuje medzi výškou materskej dávky, a preto by rovnakú podporu v hmotnej núdzi dostala aj matka so 700-eurovou materskou dávkou. V hmotnej núdzi by sa po novele zákona ocitla napríklad aj rodina s 22-ročným nezaopatreným dieťaťom, ak má otec starobný dôchodok v sume 500 eur a manželka je práceneschopná a dostáva nemocenskú dávku v sume 600 eur. 
 
Poslanci Viliam Novotný a Ľudovít Kaník okrem toho opätovne navrhujú, aby na rodičovský príspevok v plnej výške mali nárok len tí rodičia, z ktorých aspoň jeden bol nemocensky poistený, teda dohromady zamestnaný aspoň 270 dní alebo aby aspoň dve tretiny tohto času, teda 180 dní bol zamestnaný, čiže nemocensky poistený a zvyšných 90 dní vykonával aktivačnú činnosť.
 
Za rovnakú aktivitu, ako je práca, sa má považovať aj štúdium na vysokej škole, rovnako ako aj absolvovanie vysokej školy v prvom alebo druhom stupni alebo strednej školy v sledovanom období. Ak rodina, ktorá žiada o rodičovský príspevok nespĺňa tieto kritériá, znižuje sa výška rodičovského príspevku o 50 %. Rovnakú podmienku žiadajú opoziční poslanci prijať aj pri príplatku k príspevku pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Tieto návrhy predložilo SDKÚ-DS do parlamentu už v minulosti, vtedy ich však poslanci neschválili.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X