Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko má spomedzi susedov najdrahší benzín

Island. Ilustračné foto SITA/AP
3. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Do Poľska sa oplatí zájsť po benzín v priemere 42 kilometrov.
 
Slovensko má v porovnaní so začiatkom roka benzíny o 0,3 centu za liter drahšie.
 

Najmenej za liter benzínu motoristi zaplatia v Rumunsku

Cena pohonných látok v Európskej únii stále klesajú. Od začiatku septembra benzíny zlacneli v priemere o 5 centov za liter a nafta o 2,5 centu za liter. „Klesajú aj ceny pohonných látok na Slovensku. Od tohtoročných miním dosiahnutých v polovici roka sú však stále vzdialené. Benzíny o 3 centy za liter, nafta o viac ako 4 centy za liter,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.
 
Na Slovensku sú benzíny lacnejšie oproti priemeru Európskej únie o 5,5 centov a nafta približne o 5 centov. Slovensko je teda na 17. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov a v rebríčku najnižších cien nafty na 15. mieste. Najmenej za liter benzínu motoristi zaplatia v Rumunsku, o 27 centov za liter menej ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. „V porovnaní s naftou na Slovenskom je lacnejšia približne o 19,5 centu za liter,“ dodal Novotný. 
 
Slovensko má v porovnaní so začiatkom roka benzíny o 0,3 centu za liter drahšie. Nafta je na Slovensku lacnejšia zhruba o 3 centy za liter. Pre Slovensko je nelichotivé porovnanie s okolitými krajinami. Máme totiž najdrahšie benzíny. “V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere cca o 8,5 centu za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ doplnil Novotný s tým, že Poľsko má najlacnejšie pohonné látky z krajín V4 a Rakúska. 
 

 
Slovenským motoristom sa tak stále oplatí ísť tankovať do susedných štátov. „V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť po benzín v priemere 42 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 30 kilometrov,“ uviedol Novotný. Po benzín sa oplatí ísť aj do Rakúska, približne 28 kilometrov ďaleko, do Česka 18 kilometrov a do Maďarska 30 kilometrov. “Po naftu sa oplatí zájsť aj do Rakúska, 13 kilometrov ďaleko od miesta štartu na Slovensku,“ dodal Novotný. 
 
Pokles cien benzínov od začiatku roka zaznamenalo 18 krajín únie. Najväčší v Maďarsku, o 6,2 centu za liter. Nižšie v porovnaní so začiatkom roka sú ceny nafty aj v ďalších 20 krajinách. Naftu najviac zlacnili v Írsku, o 6,6 centu za liter. Ceny benzínov zdvihlo od začiatku tohto roka najviac Bulharsko, o 5,6 centu za liter. Aj nafta tento rok najviac zdražela v Bulharsku, o 5 centov za liter. „Priemerná cena benzínov pre celú úniu klesla v porovnaní so začiatkom roka o 1,6 centu za liter, priemerná cena nafty je približne o 2,5 centu za liter vyššie, ako začiatkom roka,“ konštatoval Novotný.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X