Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko podľa OECD znížilo administratívne zaťaženie podnikateľov

Administratívne zaťaženie podnikateľov
Fotobanka Pixmac
17. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zlepšenie možno podľa ministerstva pripísať najmä efektívnemu fungovaniu jednotných kontaktných miest a tiež zníženej administratívnej záťaži pre spoločnosti.

Slovensko spomedzi 29 hodnotených krajín dosiahlo 12. miesto

Slovenská republika sa podľa prieskumu Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Regulácia trhu produktov výrazne zlepšila v rámci hodnotenia členských krajín organizácie. Vykazuje tak historicky po prvýkrát nižšiu mieru regulácie, ako je priemer krajín OECD. Informoval o tom hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Slovensko spomedzi 29 hodnotených krajín dosiahlo 12. miesto, zatiaľ čo v roku 2008 to bola 22. pozícia.
 
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský posun označil za logické vyústenie snahy ministerstva o zlepšenie podnikateľského prostredia s cieľom odbúravať administratívne zaťaženie podnikateľov. Najvýraznejší posun dosiahlo Slovensko v oblasti prekážok v podnikaní a zaradilo sa tak medzi krajiny s najnižšími obmedzeniami. Zlepšenie ukazovateľa možno podľa ministerstva pripísať najmä efektívnemu fungovaniu jednotných kontaktných miest a tiež zníženej administratívnej záťaži pre spoločnosti. „Máme tu ďalšie výzvy, ako napríklad zlepšenie vymožiteľnosti práva alebo zjednodušenie spôsobu výberu odvodov. Toto sa musí stať prioritou nielen pre náš, ale aj pre všetky ostatné rezorty vlády,“ skonštatoval Malatinský. 
 

 
Ukazovatele prieskumu sú založené na informáciách v oblasti regulačných štruktúr a regulačných politík a obsahujú tri hlavné komponenty: štátna kontrola, prekážky v podnikaní a prekážky pre zahraničný obchod a investovanie. 
 
Slovensko zaznamenalo zlepšenie vo všetkých troch oblastiach a stalo sa tak v porovnaní s rokom 2008 krajinou s tretím najvýraznejším zlepšením pozície v rámci regulácie trhu produktov hneď po Grécku a Portugalsku. „Treba si uvedomiť, že pokiaľ posun Grécka a Portugalska skôr súvisí s povinnými reformami, ktoré tieto dve krajiny museli za posledné obdobie zaviesť, Slovensko tak spravilo z vlastnej iniciatívy,“ zdôraznil Malatinský. 
 
Podľa aktuálnych výsledkov prieskumu sú krajinami s najnižšími regulačnými obmedzeniami Holandsko a Veľká Británia. Naopak, najvyššiu mieru regulácie vykazujú Izrael a Turecko.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X