Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko sa prepadáva v svetovom rebríčku atraktivity podnikania

Manazment/manazment podnikatela/21/slovensko prepadava svetovom rebricku atraktivity podnikania doing business
Ilustračné foto: SITA
29. októbra 2013 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovensko si z pohľadu podnikania pohoršilo v šiestich kategóriách.

Najlepšie podmienky na podnikanie sú podľa SB v Singapure

Najlepšie podmienky na podnikanie boli vlani v Singapure, najväčší pokrok v reformách zaznamenala Ukrajina. Vyplýva to z aktuálnej správy Doing Business 2014, ktorú zverejnila Svetová banka (SB). Singapur sa na čele rebríčka udržal ôsmy rok za sebou. Ďalšie popredné priečky patria Hongkongu, Novému Zélandu a Spojeným štátom americkým. Slovenská republika si pohoršila o šesť priečok, keď klesla na 49. miesto.
 
Slovensko podľa SB vlani zaznamenalo zlepšenie v dvoch oblastiach, ktorými sú zahraničný obchod a prístup k elektrickej energii. V šiestich kategóriách si krajina pohoršila, pričom najväčší prepad zaznamenala v kategórii zakladanie firiem, a to o 28 priečok na 108 miesto. 
 
Prepad o tri miesta na 53. priečku zaznamenalo Slovensko aj pri vybavovaní stavebného povolenia. Pokles o dve miesta vykázala aj oblasť registrácie nehnuteľnosti, kde sa Slovensko umiestnilo na 11. mieste. Rovnaký pokles o dve miesta na 42. priečku sa dotkol aj oblasti získania úveru, o dve miesta klesla aj ochrana investorov na 115. miesto a platenie daní so 102. miestom. 
 
Pozitívnu zmenu naopak zaznamenala oblasť cezhraničného obchodu o tri miesta na 108. pozíciu a zlepšenie o jednu pozíciu na 65. miesto zaznamenalo získanie elektrického pripojenia pre novú budovu. Bez zmeny oproti hodnoteniu z minulého roka zostalo vymáhanie plnenia zmluvných záväzkov na 65. mieste a riešenie insolvencie na 38. mieste. 
 
Exminister hospodárstva Juraj Miškov pripisuje zhoršenie postavenia Slovenska predovšetkým politike vlády Roberta Fica. „Tak, ako sa väčšina krajín na svete snaží zlepšiť podnikateľské prostredie a uľahčiť podnikanie, tak vláda Roberta Fica ide presne opačným smerom. Všetko komplikuje, predlžuje a predražuje,“ povedal Miškov. Ako dodal, kým na Slovensku trvá založenie firmy 18 a pol dňa a vyžaduje si to sedem právnych úkonov, na Novom Zélande založenie podniku trvá menej ako jeden deň. 
 

 
Štúdia Doing Business 2014 hodnotí 189 krajín na základe desiatich kritérií, akými sú napríklad podmienky pre zakladanie a rušenie firiem, dostupnosť úverov, cezhraničný obchod alebo platenie daní. Štúdia neskúma všetky aspekty podnikateľského prostredia, ktoré môžu mať dopad na firmy a investorov. Svetová banka napríklad v porovnaní krajín nevyhodnocuje bezpečnostnú situáciu, makroekonomickú stabilitu, korupciu, kvalifikáciu pracovnej sily alebo stabilitu finančných systémov. 
 
Podľa niektorých politikov a mimovládnych organizácií sú hodnotenia v rebríčku Doing Business zavádzajúce, subjektívne, alebo neprimerane zdôrazňujú odbúravanie byrokracie v podnikaní na úkor zamestnancov. Krajiny ako Čína, ktorá skončila tento rok na 96. mieste, zase ratingy kritizujú, pretože podľa nich znevýhodňujú rýchlo rastúce rozvíjajúce sa ekonomiky, uviedla agentúra Reuters . „Doing Business nie je o menšej regulácii, ale o lepšej regulácii,“ zareagovala v aktuálnej správe Svetová banka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X