Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenský bankový sektor zažil za 20 rokov turbulentné obdobie

Slovenský bankový sektor zažil za 20 rokov turbulentné obdobie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Objem zlyhaných úverov bol kedysi na úrovni 40 %, v súčasnosti je to zhruba 5,4 %.

V niektorých bankových inováciách patrí Slovensko medzi lídrov

Slovenské bankovníctvo prešlo za posledných dvadsať rokov viacerými zmenami. Kým v deväťdesiatych rokoch bola úroveň kapitálovej primeranosti na úrovni 3,7 %, v súčasnosti je to 16,2 %. „A budeme spĺňať ešte náročnejšie kritériá, ktoré prídu s ďalšími regulačnými opatreniami,“ povedal viceprezident Slovenskej bankovej asociácie a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár. Ďalším príkladom súčasnej odolnosti bánk sú podľa neho údaje o zlých úveroch. Objem zlyhaných úverov bol kedysi na úrovni 40 %, v súčasnosti je to zhruba 5,4 %.
 
V deväťdesiatych rokoch sa bankový sektor stal zdrojom získavania finančných prostriedkov na reštrukturalizáciu hospodárstva, čo podľa Kollára posilnilo previazanosť bánk a podnikov. Nastala úverová expanzia, no podniky neboli schopné plniť si svoje úverové záväzky. Niektoré menšie banky koncom deväťdesiatych rokov skrachovali, tri väčšie na prelome milénia sa štát rozhodol zachrániť. 
 

 
V súčasnosti je však bankový sektor na Slovensku podľa Kollára veľmi zdravý. Často je však kritizovaný za svoje vysoké zisky. Na margo toho Kollár poznamenal, že tvorba ziskovosti stále ešte nie je dostatočná na to, aby sa zhodnocoval kapitál akcionárov slovenských bánk v dostatočnej miere, aby mohli hovoriť o kontinuálnej spokojnosti akcionárov s podnikaním na Slovensku. 
 
O veciach, ktoré sú v súčasnosti samozrejmosťou, sme mohli kedysi podľa prezidenta bankovej asociácie a generálneho riaditeľa Tatra banky Igora Vidu snívať. Napríklad získať informáciu o zostatku prostriedkov na účte bolo v minulosti veľmi zložité. No s príchodom internetu sa všetko začalo zjednodušovať a aj v oblasti platobných kariet sme začali napredovať. V niektorých inováciách patrí Slovensko medzi lídrov, a to napríklad v oblasti bezkontaktných kariet. 
 

 
Dôležité podľa Vidu je, aby tu bolo zdravé konkurenčné prostredie, ktoré banky na Slovensku núti neustále inovovať a súťažiť. „A pokiaľ bude, tak nepotrebujeme vytvárať umelé indexy poplatkov a aby nám štát diktoval, aké balíky služieb musíme poskytovať. Klienti si dobrovoľne sami vyberú, čo im vyhovuje. Ja dúfam, že týmto smerom sa budeme uberať v nasledujúcich rokoch a nie opačne,“ dodal Vida.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X