Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štatistický úrad znižuje administratívnu záťaž

Štatistický úrad znižuje administratívnu záťaž
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Čas potrebný na spracovanie príslušného formulára pre štatistické zisťovanie má vo väčšine zisťovaní klesajúcu tendenciu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na základe výsledkov spracovania dát od roku 2008.
 
V porovnaní s rokom 2008 sa čas potrebný na vyplnenie formulára znížil v minulom roku v 48 prípadoch z celkového počtu 73 skúmaných zisťovaní.
 

Položková zaťaženosť sa znížila

Administratívna záťaž sa okrem merania času posudzuje aj takzvanou položkovou zaťaženosťou. Tá sa vypočíta násobením počtu položiek na jednotlivých formulároch, periodicitou zisťovania a počtom spravodajských jednotiek. V porovnaní rokov 2008 a 2012 dosiahol ŠÚ pokles položkovej zaťaženosti o 35,17 %. Najvýraznejšie sa tento pokles prejavil pri podnikoch a podnikateľoch, kde sa ich zaťaženie podarilo znížiť o 47,27 %. Počet položiek vo formulároch sa v sledovanom období znížil o viac ako štvrtinu. 
 
Štatistický úrad sleduje záťaž respondentov aj pomocou finančných nákladov spojených so zisťovaním, a to pomocou štandardného nákladového modelu. Náklady sa vypočítajú ako súčin času, ktorý je potrebný na vyplnenie zisťovania, periodicity, počtu spravodajských jednotiek a celkových priemerných nákladov práce. Kým v roku 2008 boli takto vyčíslené náklady v hodnote 5,746 mil. eur, v roku 2011 boli vyčíslené na 4,289 mil. eur a v roku 2012 dosiahli 4,16 mil. eur. Pokles nákladov v roku 2012 oproti roku 2008 predstavoval 27,56 %. 
 

 
Znižovanie administratívnej záťaže vykonáva ŠÚ hlavne zamedzovaním vytvárania duplicít, rušením zisťovaní, či znižovaním počtu respondentov alebo skúmaných položiek. Posun v znižovaní záťaže respondentov sa očakáva aj od projektu Elektronické služby Štatistického úradu SR, ktorý je súčasťou Operačného programu informatizácia spoločnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X