Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štátu sa oplatí financovať tvorbu pracovných miest, tvrdí ministertsvo práce

Štátu sa oplatí financovať tvorbu pracovných miest, tvrdí ministertsvo práce
Ilustračné foto SITA
23. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Súčasná vláda má podľa poslanca NR SR a bývalého ministra práce Júliusa Brocku (KDH) zvláštny dar – vyrábať nezamestnanosť. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii RTVS – Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
 
Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (Smer-SD) tvrdí, že vláda s nezamestnanosťou bojuje dobre, pretože jej opatrenia sú konkrétne.
 

Nové projekty vraj prinesú 5000 pracovných miest

Vláda sa momentálne intenzívne sústreďuje na hľadanie konkrétnych riešení pre ľudí, ktorí nepracujú, ale chcú pracovať, tvrdí Ondruš. O nezamestnanosti podľa jeho vyjadrení nechce hovoriť, ani z nej vytĺkať politický kapitál. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) dosiahla podľa Ondruša už niekoľko významných výsledkov. Sú nimi projekty, ktoré v prvej fáze prinesú 3 800 a neskôr ďalších 5 000 pracovných miest. 
 
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) sa na východe Slovenska stretol so zástupcami firiem a hovoril s nimi o tom, ako im pomôcť pri tom, aby zamestnali stovky nových ľudí. Má ísť o pracovné miesta určené pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním ale aj o robotnícke profesie, vysvetlil Ondruš. Vláda sa sústreďuje na to, aby nachádzala konkrétnych investorov a firmy, ktorí rozširujú výrobu, alebo ktoré ako nové prichádzajú na trh s ponukou nových pracovných miest. 
 
 
Rezort práce sa podľa Ondrušových vyjadrení snaží seriózne analyzovať vplyv novely Zákonníka práce a ďalších opatrení na nárast nezamestnanosti. Pri porovnaní januára 2013 s predchádzajúcimi rokmi vyplynulo, že do evidencie pribudlo tento rok najmenej čerstvých nezamestnaných za posledné štyri roky. To podľa Brocku súvisí s faktom, že nový Zákonník práce je menej pružný a pre zamestnávateľa je prepúšťanie zamestnancov drahé. Dôležité je podľa Brocku to, že ak v minulom období prišlo o prácu 30-tisíc ľudí, títo si hneď zamestnanie aj našli. Ondruš podľa poslanca vytrháva januárovú štatistiku z kontextu a zabúda spomenúť, koľko pracovných miest sa v minulosti vytvorilo. Takýto trend momentálne na Slovensku neplatí a tým pádom nezamestnanosť u nás rastie rýchlejšie ako v iných krajinách. 
 
V čase, kedy sa ekonomický rast spomaľuje a strácajú sa prirodzené pracovné miesta, musí štát prísť s nápadmi, ako pomôcť vytvárať pracovné miesta, povedal Ondruš. „Naliať peniaze“ do vytvárania pracovných miest je podľa neho dobré preto, lebo aj v čase hospodárskeho rastu sú najhoršie zamestnateľní ľudia, ktorí dlho nepracovali. Štátu sa teda oplatí ľudí, ktorí prídu o prácu, zaradiť do nejakej štátom podporovanej pracovnej činnosti, pretože naďalej pracujú, majú návyky, nestrácajú kvalifikáciu a potom, keď sa ekonomika začne oživovať, bez problémov nastúpia do zamestnania. Takéto ohraničenie zodpovednosti za stav podľa Brocku nestačí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X