Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súčasné pokuty sú podľa obchodníkov likvidačné

Súčasné pokuty sú podľa obchodníkov likvidačné
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Aktuálne pokuty pre obchodníkov sú likvidačné, tvrdí šéf Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár na margo súčasného zákona o potravinách, ktorý pri opakovanom zistení predaja tovarov po dátume spotreby umožňuje štátnym orgánom udeliť obchodným prevádzkam pokuty od jedného do piatich miliónov eur.
 
„Nie je tu priama súvislosť medzi výškou pokuty a spoločenskou nebezpečnosťou nejakého priestupku,“ povedal Csollár.
 

Pokuty môžu položiť aj niektoré obchodné siete

Obchodníci sa podľa Csollára snažia súčasný stav zmeniť v rámci aktuálneho pripomienkového konania k zákonu o potravinách. „Sme sa snažili presvedčiť zástupcov parlamentu a tvorcov tohto zákona, že miliónová pokuta nie je pokuta, ktorá bolí, ale ktorá likviduje,“ konštatoval s tým, že takto nastavené pokuty platia pre všetkých obchodníkov, nie len pre veľké obchodné reťazce. Udelenie miliónovej pokuty pritom podľa Csollára položí nie len malých obchodníkov, ale môže položiť aj niektoré obchodné siete. 
 
Prísnejšie kontroly v obchode ako také pritom podľa šéfa Coop Jednota Slovensko problémom nie sú, naopak ich víta. Za posledné dva roky totiž podľa neho pozitívne ovplyvnili kvalitu predávaných tovarov a zabránilo sa aj „zlým“ dovozom, s ktorými sa dlhé roky nič nerobilo. „To veľmi vítame, len ten jeden moment likvidačný nás strašne trápi,“ tvrdí. 
 

 
Ako doplnil šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak, Slovensko sa zavedením miliónových pokút zaradilo medzi najprísnejšie krajiny v tejto oblasti. Podľa neho ostatné krajiny v Európskej únii majú sadzby pokút stanovené približne na úrovniach, na ktorých boli na Slovensku pred 1. aprílom tohto roka, prípadne ešte nižšie. Zároveň tvrdí, že žiaden obchod nemá na pulte tovar po lehote spotreby úmyselne. „Žiaden reťazec to nemá vo svojej obchodnej politike. Je to zlyhanie ľudského faktora. Ale prečo tu niekto má dostať miliónovú pokutu?“ pýta sa. 
 
Spokojnosť obchodníkov pritom neprinesie ani pripravované zmiernenie podmienok na udelenie vysokých pokút. Sadzba sa totiž nemení, podľa Konštiaka sa však uvažuje nad zvoľnením v tom smere, že vysokou pokutou sa bude trestať až tretie rovnaké pochybenie obchodu v jednom roku. V súčasnosti totiž pri prvom pochybení hrozí obchodu pokuta 1 000 eur, pri druhom je už minimálna sadzba 1 mil. eur. Po novom by mala po druhom pochybení nasledovať pokuta 2 000 eur a miliónové sadzby majú nastúpiť až pri treťom pochybení.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X