Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súkromní lekári vypracovali zoznam výkonov za priamu úhradu

Ekonomika/48/sukromni lekari vypracovali zoznam vykonov priamu uhradu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
18. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Návrh obsahuje desiatky výkonov podľa jednotlivých segmentov a to od všeobecných lekárov cez gynekológov až po ambulantných špecialistov, ktoré by si mali hradiť pacienti.

Pacient bude musieť s výkonom za poplatok súhlasiť

Asociácia súkromných lekárov (ASL) chce pokračovať vo vytváraní jasných pravidiel v oblasti poplatkov. Vypracovala návrh zoznamu výkonov za priamu úhradu, teda tých výkonov, za ktoré si pacient zaplatí sám. Zoznam obsahuje desiatky položiek podľa jednotlivých segmentov, a to od všeobecných lekárov cez gynekológov až po ambulantných špecialistov, ktoré nemajú lekári hradené zdravotnými poisťovňami.
 
Podľa prezidenta ASL Ladislava Pásztora je dôležité, aby každý občan vedel, za čo jeho zdravotná poisťovňa neplatí a rovnako tak, aby každý člen asociácie si bol vedomý toho, za čo môže a za čo nemôže vyberať peniaze od pacientov. Takýto zoznam doposiaľ neexistoval. Vypracovaný je len katalóg výkonov, ktoré poisťovne hradia. 
 

Asociácia nahrádza legislatívcov

Podľa Pásztora legislatíva ani neumožňuje taxatívne vymedziť, čo všetko môžu lekári spoplatniť, a aj preto prichádzajú s vlastnou iniciatívou. Podotýka, že na to, aby niekto mohol zostaviť podrobný zoznam, musel by poznať zmluvy lekárov so zdravotnými poisťovňami. „Podľa mňa je nemysliteľné, aby túto úlohu zvládli vyššie územné celky alebo ministerskí úradníci, pretože len našich členov je viac ako tritisíc, my si na to trúfame práve vďaka našim regionálnym štruktúram,“ skonštatoval prezident ASL. 
 
Asociácia navrhuje, že pre svojich členov vydá podrobný zoznam poplatkov, tí si z neho zostavia vlastný zoznam a odošlú ho lekárovi vyššieho územného celku (VÚC) na vedomie. Lekár si následne stanoví ceny výkonov a odošle ich ASL, ktorá zanalyzuje, či obsah cenníka a cenovej kalkulácie je správny. V prípade schválenia ho podpíše prezident asociácie.
 

Ceny nemôžu mať lekári jednotné

Takýto cenník lekár vyvesí na viditeľnom mieste a v prípade, že plánuje pacientovi poskytnúť výkon za poplatok, poučí ho o tom. Pacient bude musieť dať svoj súhlas. „V súčasnosti hovoríme o členoch ASL, ale v rámci novozaloženého Zväzu zmluvných poskytovateľov SR by sme mohli garantovať popri kvalite a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti aj správnosť cenníkov u všetkých neštátnych poskytovateľov,“ povedal Pásztor. Ako podotýka, ceny nemôžu mať lekári jednotné, nakoľko by to bolo považované za kartelovú dohodu, ako však tvrdí, na členov budú apelovať, aby nastavili reálne ceny s tým, že myslieť budú aj na sociálne slabšie skupiny obyvateľov. 
 

 

Lekári si môžu nastaviť aj vlastné poplatky nad rámec zoznamu

Zoznam asociácie je len odporúčacím, podľa Pásztora na základe dobrovoľnosti môžu lekári spoplatniť aj čokoľvek iné. „Ak niekto chce zaplatiť za prístup k wifi, tak nech zaplatí, ale nesmieme k tomu nútiť všetkých,“ uviedol prezident ASL. 
 
Navrhovaný zoznam má mať už istý čas k dispozícií aj ministerstvo zdravotníctva (MZ). Pásztor podotýka, že neobsahuje sporné poplatky, o ktorých hovoril rezort pred časom. Zoznam môžu podľa neho uplatňovať aj bez súhlasu MZ.
 
„Ale chceli by sme, aby bola zhoda medzi nami a medzi ministerstvom, okrem niektorých sporných výkonov tá zhoda aj existuje,“ dodal prezident ASL. Asociácia napríklad nesúhlasí s ministerským návrhom, podľa ktorého môžu lekári od pacienta vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie, len ak ho objednajú do piatich dní. Podľa Pásztora ide o obmedzenie kapacity ambulancie a najmä obmedzenie pacienta. 
 

Interné pravidlá musia lekári zosúladiť s platnou legislatívou

Návrh MZ, ktorý predstavilo pred časom, ďalej stanovuje, že lekári budú môcť poplatky vyberať len za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Výkony, ktoré sú plne preplácané zdravotnými poisťovňami, lekári už nespoplatnia, a to vrátane rôznych potvrdení, ktoré sú ich súčasťou. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie, vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, či potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení. Štruktúru poplatkov má schvaľovať a ich dodržiavanie kontrolovať VÚC. 
 
Rezort zdravotníctva podotýka, že nové pravidlá, ktoré pripravil, budú po schválení platiť pre všetkých ambulantných lekárov bez výnimky. “ Ak ASL chce, môže si vytvoriť akúkoľvek internú metodiku v oblasti poplatkov, do tohto MZ SR zasahovať nebude. Aj ich interné pravidlá však budú musieť byť v súlade s platnou legislatívou,“ uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Pripomína, že jedným zo základných pravidiel je, že lekár nebude môcť obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti výberom poplatku nad rozsah spoluúčasti poistenca stanovenej právnymi predpismi. Na margo cenníkov podotýka, že ich obsah budú schvaľovať VÚC a v prípade porušenia zákona budú môcť dávať aj pokuty.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X