Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tento rok má byť posledný s poklesom stavebníctva

Tento rok má byť posledný s poklesom stavebníctva
Ilustračné foto SITA/AP
25. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Tento rok by podľa domácich stavebných firiem mal byť posledným rokom poklesu odvetvia. Stavbári očakávajú, že výkony sektora v tomto roku klesnú medziročne o 4,3 %.
 
V nasledujúcom roku by sa situácia v stavebníctve mala stabilizovať, alebo by sa produkcia mala mierne zvýšiť o 1 %.
 

Stavbárom majú pomôcť veľké projekty

Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva v druhom kvartáli, ktorú vypracovala analytická spoločnosť CEEC Research s podporou spoločností Považská cementáreň, Weber, Terranova a Terrastroj, a to medzi vybranou stovkou stavebných spoločností. „Sektor je vyhladovaný, chýbajú mu zákazky a naopak, výrazne nadpočetné sú kapacity. Napriek tomu, že sme uprostred hlavnej stavebnej sezóny, až každý tretí stavbár nemá prácu,“ reagoval na výsledky prieskumu riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek. 
 
Pokles svojich tržieb tento rok očakávajú najmä malé a stredné firmy, a to o 4,1 %. Veľké spoločnosti už vďaka výrazným poklesom v predchádzajúcich rokoch plánujú stabilizáciu alebo veľmi mierny rast o 1,4 %. Záležať bude na termínoch zadania verejných zákaziek na realizáciu. Z hľadiska stavebného zamerania oba hlavné segmenty očakávajú pokles svojich tržieb aj v tomto roku. Predstavitelia spoločností zaoberajúcich sa pozemným staviteľstvom očakávajú zníženie svojich tržieb o 2,9 % a inžinierske staviteľstvo v priemere o 4,5 %. 
 

Sektor majú potiahnuť verejné projekty

Dôvodom očakávania stabilizácie stavebníctva, resp. mierneho rastu v budúcom roku, je plánovaný začiatok realizácie veľkých verejných projektov. Minister dopravy Ján Počiatek na nedávnom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva vyhlásil, že časť z 8 mld. eur, ktoré rezort plánuje investovať na rozvoj dopravnej infraštruktúry do roku 2016, sa už v tomto roku dostane na trh. Aktuálne sa súťaží výstavba 85 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, pričom v tomto roku začalo päť tendrov s odhadovanými nákladmi vyše 1,2 mld. eur a ďalšie projekty sa realizujú pri modernizácii úsekov železničnej trate medzi Zlatovcami a Púchovom. 
 
Vplyv verejných zákaziek na vývoj sektora potvrdzuje aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK a.s. Magdaléna Dobišová. Trh podľa nej netrpezlivo očakáva avizované veľké projekty do infraštruktúry. „Ak by sa tieto pripravované projekty rozbehli aspoň na 70 – 80 %, najneskôr do jedného roka, znamenalo by to pomerne prudký nárast,“ uviedla. 
 

Dôležité budú pre firmy podmienky realizácie stavieb

Medzi stavbármi sú však obavy, či sa podarí zrealizovať tento ambiciózny plán. „Už v apríli som zastával názor, že predmetné vyhlásenie sa nedotkne výkonov stavebného sektora v tomto roku, teraz to len môžem potvrdiť. Dúfam, že v tomto roku sa dotiahnu zmluvy a pripravia nové stavby pre budúci rok,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Doprastav Export Július Mihálik. 
 
Dôležité budú aj podmienky, za ktorých sa stavby budú realizovať. „Veľmi dôležité bude rovnomerné rozloženie v čase, ako aj nastavenie podmienok, ktoré nebudú deformovať stavebný trh. Vidíme, že v posledných rokoch zadávané zákazky s nejednoznačnými podmienkami, účasťou nekompetentných firiem a nereálne nízkymi zmluvnými cenami stavebnému trhu skôr škodia,“ tvrdí predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby, a.s. Košice Pavol Kováčik. 
 

Problémom je cenová vojna

„Osobne neočakávam v tomto roku vážnejšie impulzy do slovenského stavebníctva. Slovenské stavebníctvo naďalej trpí nielen nedostatkom zákaziek, ale aj nezmyselnou cenovou vojnou, ktorá výrazne oslabuje jeho súčasnú i budúcu konkurencieschopnosť,“ myslí si predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Považskej cementárne, a.s. Ladce Anton Barcík. 
 
CEEC Research je analytickou spoločnosťou s kompletným know-how o stavebníctve v regióne strednej a východnej Európy. Organizuje pravidelné stretnutia lídrov stavebných spoločností v Česku a na Slovensku. Aktuálne okrem stavebníctva pripravuje aj analýzy napríklad v oblasti projekčných prác, energetiky alebo verejných zákaziek.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X