- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Toto je 8 najhorších omylov, ktoré robia ľudia vo svojich 20 rokoch. Sú vám známe?
Toto je 8 najhorších omylov, ktoré robia ľudia vo svojich 20 rokoch. Sú vám známe?
„Každá osoba a obzvlášť každý podnikateľ by mal prijať zlyhanie s otvorenou náručou,“ píše Richard Branson. „Len prostredníctvom zlyhaní sa predsa učíme.“ Samozrejme, mohli by sa objaviť nejaké námietky, najmä pokiaľ ide o peniaze.
Tu je deväť chýb ohľadom financií, ktoré sa vám v období od 20 do 29 rokov môžu prihodiť.
1. Dostať sa do dlžôb a ignorovať to
Niekedy je štúdium naozaj náročné a na to, aby človek mohol vyštudovať, si musí požičať. Ak máte dlhy, vo vašom záujme by malo byť to, aby ste ich čo najskôr splatili. Či už ide o študentské pôžičky, alebo nejaké iné podlžnosti.
2. Neurobia si rozpočet
Rozpočet je jednoduchý plán, ako sa uistiť, že vaše peniaze poputujú tam, kam je to potrebné. Ak rozpočet nemáte, mali by ste nad ním čo najskôr porozmýšľať. Nastavte si platby cez internet a to, čo vám zostane po zaplatení všetkých poplatkov (bývanie, úver a pod.), si rozdeľte na celý mesiac.
3. Nadmerne míňajú
Dostanete prvú výplatu a čo od samého šťastia urobíte? Miniete ju. Pokiaľ každý mesiac miniete väčšinu výplaty na financovanie svojho životného štýlu, mali by ste svoje správanie prehodnotiť. Presne toto je cesta k dlžobám a spôsob, ako si nezačať šetriť na budúcnosť. Chcete bývať vo vlastnom, mať auto a chodiť na dovolenky? Spomeňte si na bod číslo dva.
4. Odmietajú platiť o niečo viac za kvalitu
Je lákavé „šetriť peniaze“ kupovaním lacných, menej-kvalitných vecí, ale zväčša tieto lacnejšie veci dlho nevydržia a musíte ich kupovať znova. Naučte sa investovať do niečoho, čo má hodnotu.
5. Čakajú príliš dlho, kým začnú šetriť
Spoločnosť Bankrate zistila, že 69 % ľudí od 18 do 29 rokov si nešetrí na dôchodok. V tom veku sa môže zdať, že dôchodok je ešte veľmi ďaleko, ale budete si to hovoriť aj o desať rokov? Čím skôr si začnete odkladať, tým lepšie sa potom budete mať.
6. Nehrnú sa do investovania
Investovanie môže byť považované za efektívny spôsob, ako sa stať bohatým. Zoberte si príklad z takého Warrena Buffetta, ktorý sa odporúča pozerať po online investičných platformách známych ako „robo-advisers“.
7. Nemajú núdzový fond
Toto je niečo, s čím zápasia ľudia každého veku – kto z vás takýto fond má? Pritom je také dôležité porozumieť dôsledkom, ktoré z toho plynú. Pokazí sa vám auto, potrebujete súrne na operáciu, stratíte prácu, všetky tieto scenáre by sa mohli stať nepríjemnou realitou. Peniaze odložené bokom sa budú potom hodiť ako soľ.
8. Zabúdajú na zdravotné poistenie
Mladí sa často cítia neporaziteľní, pokiaľ ide o zdravie. Tento komplex neporaziteľnosti sa im však môže nepríjemne vypomstiť. Zostať PN a namiesto každomesačnej výplaty dostať ani nie polovicu, by nepotešilo nikoho. Okrem základného zdravotného poistenia, treba myslieť aj na rôzne doplnkové, ktoré vás zachránia práve v takejto situácii.