Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V Rumunsku schválili zníženie DPH na 20 %

V Rumunsku schválili zníženie DPH na 20 %
Rumunský premiér Victor Ponta
11. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Zníženie DPH z 24 % na 20 % spolu so zvýšením miezd lekárov a nemocničného personálu má podľa odhadov v roku 2016 viesť k rozpočtovému deficitu takmer 2 % HDP.

Rumuni znižujú od roku 2016 DPH na 20%

Rumunský parlament vo štvrtok schválil zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) o 4 percentuálne body na 20 % s účinnosťou od roku 2016. Ostatné plánované opatrenia však posunul o jeden rok, aby Rumunsko zabránilo fiškálnym problémom a zároveň upokojilo Medzinárodný menový fond a Európsku komisiu. Zníženie daní ako prostriedok na podporu ekonomického rastu a boj s daňovými únikmi presadzoval premiér Victor Ponta.

Parlament pôvodne v júni schválil zníženie DPH na 19 %, zníženie dividend a spotrebnej dane na palivá s účinnosťou od roku 2016. Medzinárodní veritelia a centrálna banka však nový zákon kritizovali, pretože by zvýšil rozpočtový deficit a verejný dlh v jednej z najrýchlejšie rastúcich ekonomík Európskej únie. Prezident Klaus Iohannis zákon nepodpísal a vrátil ho na opätovné prerokovanie do parlamentu.

Zákonodarcovia po opätovnom prerokovaní schválili zníženie DPH na 20 % od roku 2016 a na 19 % od roku 2017. Zavedenie ostatných opatrení posunuli na rok 2017. Prezident Iohannis už musí v súčasnosti zákon podpísať. Postupnejšie zníženie DPH spolu so zvýšením miezd lekárov a nemocničného personálu má podľa odhadov v roku 2016 viesť k rozpočtovému deficitu takmer 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Victor Ponta za posledné dva roky presadil zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie, DPH na potraviny a ďalších menších daní. Tento týždeň premiér oznámil, že v auguste vyzbierali na daniach o 1,2 mld. lei (RON) viac ako pred rokom. Lepší výber daní a ich nižšie sadzby sú pre hospodárstvo, ktoré sa snaží dohnať iné krajiny Európskej únie, atraktívnou kombináciu, vyhlásil rumunský premiér.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X